| Bianca72 a întrebat:

Buna prieteeeni! Sunt clasa a VI-a si am la romana de facut o carte si trebuie s-o termin,insa n-am facut coperta.Vreau s-o fac da nu prea am idei.(Cartea se numeste- In lumea cartilor).Ma puteti ajuta,va rog,vreau sa fie ceva cit mai original, creativ si la tema. Fundita. :*

2 răspunsuri:
| marciana a răspuns:

Mai intai te gandesti in felul urmator:la ce se refera cartile? Cu siguranta nu numai la niste pagini si o coperta.Se refera si la scriitorii lor(Creanga,Eminescu,Jules Verne),si la temele si lucrurile pe care le-au prezentat, la personajele la care au recurs pentru intamplarile povestite.
Spre exemplu poti sa decorezi jumatate din coperta cu un izvor si un codru, precum si luna, elemente ale naturii carora poetilor le placeau.Langa ele poti pune chipul lui Eminescu(mare iubitor al naturii) si al altor poeti. Apoi,pe cealalta parte a copertii poti pune soarele si niste animale,langa care poti pune pe Emil Garleanu(care a scris despre animale)si altii scriitori. Daca ti-ar fi prea greu cu chipurile creatorilor de opera,poti lasa doar elementele simbolistice:luna,soarele, apa(oglinda
sufletului), codrul si animalele.
Desigur poti sa folosesti si cele mai cunoscute personaje ale operelor literare, folosind un fond frumos ca sa le conturezi imaginile.

| catwomen69 a răspuns:

Păi poți vorbi despre multe lucruri în această carte și coperta o faci în funcție de ceea ce scrii. Poate să fie simplă, doar numele și autorul. Sau poți face niște motive florale, poți să reunești mai multe personaje din diferite cărți sau diferiți autori, poți face mai multe peisaje, poți face niște desene abstracte. Ai un infinit larg, poți alege multe lucruri. Baftă!