| StefaniaNeagu a întrebat:

Buna prieteni. Off adolescenta asta, si riscurile. Am 16 ani. Mi-am facut un iubit si mi-a facut cadou o excursie 3 zile ( 27-28-29 decembrie ) undeva departe, nu vrea sa-mi spuna. Si parintii mei sunt foarte, deci, foarte PROTECTORI! Si nu sunt de acord ca sa am iubit, de accea nici nu stiu laughing.

Sa revin la subiect! As vrea sa le zic parintilor ca merg intr-o excursie cu scoala ( sa fac la xerox hartii gen aprobari ca sa fie foarte convingator ), dar de fapt eu sa fiu cu iubitul meu plecata din judet! Stiu e foarte riscant! Ce parere aveti? El deja a achitat tot, cazare, etc, etc. Am nevoie de sfaturi sincere, si puneti-va in locul meu! Voi v-ati risca?

Si va rog din suflet, fara comentarii rautacioase. Multumesc!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ar trebui sa pleci pentru ca poate sa te duca la prostitutie prin europa.

| cat a răspuns:

Nu cred ca este bine sa mergi fara sa stie parintii de tine.
Daca prietenul tau tine la tine va intelege.

| corolav a răspuns:

Chestia cu achitatul integral al cazării este deja ceva suspicios.
Nu se procedează în acest fel.
La hoteluri și pensiuni se fac rezervări, se achită cumva un avans, pe bază email și card și restul la prezentarea clientului.
Fii foarte atentă!
Cei care au postat pînă acum sunt foarte bine intenționați, față de solicitarea ta( mai ales ținînd cont că ai doar 16 ani), sfaturile pe care le-ai primit sunt foarte pertinente, deosebit de binevoitoare și bine supuse atenției.
În nici un caz să nu faci ceva fără știința părinților tăi.
Nu te lăsa dusă pe aripi e vis.
Vorbele individului ( prieten, mă rog!) par a fi pline de miere dar să nu fie cumva mai degrabă fiere.
Eu zic să renunți la această invitație.

| corbulalbrosu a răspuns:

Draga mea, esti cu capul in nori de aceea te sfatuiesc parinteste sa revii cu picioarele pe pamant.Esti minora, iubitul tau cati ani are? deoarece el ar trebui sa fie constient ca te indeamna sa faci niste lucruri ilegale. Sunt un adept al dragostei si iubirii dar nu in orice conditii sau situatii, sper sa tii seama de aceste sfaturi deoarece le consider demne de a fi de urmate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bun iubit ai tu, te ia la "alergare" 3 zile fara sa te intrebe, ba chiar te pune sa fugi de acasa... Nu degeaba se face puscarie pentru asta big grin

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Nicoleta,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Xpressurself a răspuns:

Fii serioasa. nu invata sa-ti minti parintii. inca nu stii ce vor spune. vorbeste cu prietenul tau si spune-i sa te ceara in persoana de la parintii tai. asa fac toti baietii de treaba.
greseala ii apartine lui pentru ca trebuia sa te ceara prima data si apoi sa plateasca biletele. in plus ar fi trebuit sa plateasca doar un avans. asa se face de obicei. platesti un avans mic si restul cand ajungi la destinatie. mie imi pare ciudat, pare planificat sa te grabeasca si sa nu-ti dea timp sa gandesti. ai grija.
in plus il cunosti pe acest iubit suficient de bine incat sa nu te trezesti ca vei avea probleme cu el? stii unde locuieste, i-ai cunoscut parintii. esti sigura ca acolo locuieste? ai o copie a buletinului lui? nu te juca, sunt multe fete rapite si folosite de proxeneti prin strainatate pentru prostitutie. ei folosesc baieti draguti si ii platesc foarte bine sa prosteasca fete. pare aiurea dar trebuie sa stii asta. se intampla si asa. spune-mi cine te va putea ajuta cand te vei trezi inchisa intr-o camera, drogata si vei vedea barbati intrand, folosindu-te si plecand. nici nu vei stii sa le vorbesti limba.

asadar, parintii tai trebuie sa stie unde esti si cu cine.
merita sa le tradezi increderea care o au in tine. ei te iubesc nu iti vor raul. si in plus sunt maturi si vor stii ce sa-l intrebe pe el astfel incat sa vada cine este.

| Xpressurself a răspuns:

Nu vrei sa dai mai multe detalii? cum l-ai cunoscut? ce stii despre el? il stii de multa vreme? este major, are peste 18 ani? are masina scumpa? prieteni? i-ai vazut prietenii? iti par suspiciosi? gascari?
pentru binele tau revin-o cu detalii

| StefiChan8D a răspuns:

Sa iti minti parintii ca mergi in excursie cu scoala si de fapt esti plecata cu iubitul tau. Mai bine m-as pune in situatia parintilor tai straight face

| Aliaaa a răspuns:

Hey Până la urmă ce ai făcut?

| StefaniaNeagu explică (pentru Aliaaa):

Nu am mai mers nicaieri, i-am explicat ca e un ''papagal '' dupa ce nu m-a cautat foarte mult timp, vine la mine cu excursii si chestii laughing) cand il intrebam detalii gen '' cu ce mergem? '' el : '' cu masina cred! '', mi se parea ca afce misto! Asa ca i-am intors-o. I-am zis ca ma lasa doar ca parintii mei vor sa-l cunoasca, si el nu a acceptat! Si am sunat zilele astea, si a zis ca nu a mai plecat ca nu a nins acolo si nu a mai mers laughing)) Deci a fost un fel de '' plasa ''. Le multumesc tuturor pentru sfaturi si tie Alina ca ai fost curioasa ce s-a intamplat! Va pup!

| DX_Elis_1993 a răspuns:

Eu nu as pleca in aceasta excursie pentru ca as risca foarte mult si as vrea sa fiu alaturi de parintii mei... daca iubitul tau chiar te iubeste sigur o sa te inteleaga...acum tu alegi ce vrei sa faci! Bafta! happy :*