| Anonymous_7936 a întrebat:

Problema mea este cam mare si le multumesc inca de pe acum celor carora au rabdare sa citeasca si sa imi raspunda. Am o relatie cu un baiat de un an. El are 19 ani, eu 18. El e plecat in Franta si ne vedem rar, la 2-3 luni. La inceput totul a fost bine, numai ca acum a devenit prea gelos, nu ma mai lasa nici sa ies afara din casa. i-am explicat ca eu nu plec decat la scoala si de la scoala vin inapoi acasa. Dar daca ies sa vorbesc cu o prietena afara face crize, imi vorbeste urat, cred ca daca ar fi langa mine mi-ar da si cateva palme. Nu ma lasa sa ma duc nici pana la magazin. Tipa la mine si se poarta urat cu mine, ii spun tot ce fac, la ce ora mananc, ce mananc, cat mananc, ce vorbesc cu parintii, orice, pentru ca daca nu ii spun reactioneaza foarte urat. Eu il iubesc enorm de mult dar nu mai pot suporta, i-am zis ca nu mai vreau sa fiu cu el, dar de fiecare data cand zic asta imi zice ca se omoara, se taie pe maini, si nu imi mai raspunde la telefon, iar eu intru in panica, cred ca pana la urma o sa innebunesc. Nu stiu ce sa ma mai fac, nu pot sa le spun parintilor, mi`e rusine, pentru ca ei nu au fost de acord cu el inca de la inceput, iar mamei lui nu pot sa ii spun pentru ca e normal sa nu tina cu mine sa tina cu el. Acum i`ar mi-a facut o criza de gelozie, am iesit de pe mess si mi-a dat mesaj ca se omoara, l`am sunat si nu imi raspunde, nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata. Va rog sa imi raspundeti fara mistouri, chiar am nevoie de un sfat.

4 răspunsuri:
| Andrei233 a răspuns:

In primul rand iti cer sa ai incredere in sfatul meu.
1.Stai linistita, el nu o sa se omoare Niciodata.Multi spun asta,din lipsa de atentie,vor o oarecare autoritate, poate vrea sa te sperie putin ca mai apoi sa faci asa cum vrea el, in orice caz nu te speria.
2.E foarte imatur.Gelozia e numai pentru pusti.Desigur,e normal sa fie o mica doza de gelozie in orice relatie,dar uneori, ca si in cazul tau, devine obsesie.
3.Da-i o lectie,arata-i putina indiferenta, preia controlul tu.
Tine cont ca sunt baiat, am tot 19 ani, si iti spus asta din perspectiva unui baiat. Sper sa-ti apara comentariul meu cat mai repede...stiu ca merge cam greu site-ul.

| Aasdfghj a răspuns:

Te santajeaza doarhappy stai linistita ca nu se omoara... nu inteleg ceva...dc trebuie sa ii spui ca iesi pe afara?straight face daca te suna atunci, nu raspunzi si il suni cand esti in casa.ce mare lucru? chiar asa a pus stapanire pe tine?straight face e mult prea gelos.probabil ii dai sh motive ca sa fie asa.

| ravens a răspuns:

Buna este genul golanas sau cuminte?
In primul rand nu are dreptu sa-ti faca asa ceva, sa se poarte in halul asta...el pentru ce a plecat in franta?
Sa stii ca uni parintii cum sunt ei stiu sa asculte si iti pot da mai multe sfaturii decat ai crede.Parerea mea ar fi ca viata este frumoasa si ani trec.In viitor o sa te gandesti ca ai vrea sa mai ai 18 ani si sa fii fara griji.El cine stie poate are pe cineva acolo tu nu ai de unde sa stii.Ar trebuii sa faci si tu la fel, sa fii geloasa, exact cum iti face el tie.Nu o sa se omoare, zice el asa ca sa te faca pe tine sa nu mai zici nimic de despartire deoarece te cunoaste cum esti tu sufletista.Nu da inapoi vorbeste cu parinti tai si sa le zici ce se intampla.Nu mai fii suparata. Daca ai nevoie de ceva eu te pot ajuta si eu am trecut prin ceva asemanator si am decin ca viata este scurta. Daca dau peste cineva care vad ca ma face sa sufar pun punc si gasesc pe altcineva si gata.Niciodata nu va fi la fel.Fiecare stil de iubire este unik.Nu te necaji.ionutz_ts_88 si mai vorbim.

| Anonymous_7936 explică:

Nu ii dau nici`un motiv si eu nu am mai iesit sa ma plimb de cand stau cu el, doar ce ies cand ma suna si stau 5 minute dar nu plec din fata casei, nici asa nu ma lasa, daca am nevoie de ceva de la magazin nu ma lasa, si nu glumeste, chiar imi trimite poze cu el taiat pe maini, se taie cu lama.