| anonim_4396 a întrebat:

Recent am aflat ce inseamna OCD. Inițial nu prea am inteles dar am facut niste cercetări și am aflat cum se manifesta ea. Am făcut un test si am avut scorul de 73. Nu pot spune ca incep sa plâng sa fac ca toti dracii dacă nu îmi fac "ritualurile" obiceiurile dar devin putin paranoia, anxioasa si îmi adauga putin (cred) stres in plus. Uneori le fac inconștient fara sa-mi dau seama sa nu mai trebuie sa fac asta si sa renunt. Nu stiu daca am ocd sau un început. Se poate agrava daca nu e tratată la timp? Okee sa va zic cum ma comport... poate e normal ceea ce fac sau nu stiu (va rog mult nu ma judecati).
1. Da am unele obiceiuri care se împletesc cu obsesia mea pentru scoala. Nu trebuie sa calc pe o treaptă anume si asta reprezintă un succes la Matematică și mai am alta treaptă care reprezintă performanta in Matematică. (Olimpiade). Sunt foarte atentă la ceas sa prind ora 11 :11 si 11 secunde de pe mai multe deviceuri ceas telefon. De obicei 3. Sau 11:11 si 7 secunde. Dacă nu le vad inseamna ca voi avea o zi nasoală.
2 Va rog sa nu radeti dar am descoperit si eu tiktokul si am memorat niste dansuri si spun chestii de genul bai dacă nu faci dansul asta o sa se ...sau nu o sa... si il fac până când simt că iese bine, repet până când cred ca este bine! Sau făceam niste exercitii la mate si nu am scris in ordine la modul nu sunt pe aceeasi linie subpunctele sau trebuia sa tai sau sa corectez. Dar ma calcă enorm pe nervi si am scris de ceva ori sa iasa bine cum îmi place.
3 Cand ma duc la scoala trec niste linii (10 la numar) si tot numar dacă mă opresc la 9 voi lua un noua si tot asa. Mai am alte obiceiuri tot cu numărul la 10. Mai numar simplu 1, 2, 3. Adica dacă nu închid usa la casa si ma ascund unde nu sunt ferestre ma pândește răul. Si trec prin o asa frica si îmi bate cand numar. Alerg efectiv de parca Doamne fereste e acolo.
4. Dacă mă mai gândesc foarte des la chestii groaznice, scenarii uneori horror sau dramatice. Recent mama a căzut și am văzut-o ca tine mâna la peste ochi. Mă gândeam că a dat cu ochiul de coltul mobilierului ca o s-o vad cu un petic. Cand de fapt a alunecat și o durea genunchiul putin. Cred ca teama asta e alimentată si de nesiguranță de acasa. Asa ca dorm mereu cu telefonul lângă mine, am planul facut in fiecare noapte dacă se întâmplă ceva.
5. Ritualuri am câteva pe care le fac zilnic (nu-mi ia mult timp dar parca a devenit un reflex).
6 Am si putina treaba cu frica de contaminare si asa mai departe. Ex. Legat de coronavirus masca non stop nu conteaza ca transpir sau mi se aburesc ochelaroi, mănuși si dupa îmi bag hainele la spălat si duș, dezinfecția de fiecare dată chiar dacă mă trimite mama la magazin aproape, peste cateva case. Odată un coleg mi-a cerut să-i dau din sandwichul meu si cand am văzut că a pus mâna pe maine am luat un servetel si am aruncat mâncarea. Sau mi-a cerut cineva apa. Era racit. I-am zis sa pastreze sticla si dupa o saptamana am luat si eu gripa pe care nu am sa o uit niciodata, a fost foarte gravă printre putinele dați cand am avut febra. Motivul? Că i-am dat sticla desi stăteam la distanta si nu am pus mâna după pe sticla.
6. Dacă nu e ordine ma simt neliniștită. Sunt foarte anxioasa si as vrea sa traiesc intr-o casa mica sa ma simt protejată si sa fie ordine. Mama nu ma intelege. Fac ordine chiar dacă nu e necesar. Chiar si la ea in dulap (am sortat după culoare, dacă e bun sau de casa si dacă e pantalon, tricou etc) chiar si in lenjeria intimă (nu radeti va rog!) Chiar si la nasturi si ace de cusut sau la condimente. Mă ma simt ok ma gandesc non stop la asta.
7. Mă simt de parcă ma urmărește cineva sau nu îmi place când se uita cineva la mine. Ex mama se uita pe telefon sau la tv. Eu vreau să merg în altă cameră nu pot sa-mi desfășor activitatea.
Cam atât, va rog nu ma judecati si dacă ați citit până acum va multumesc. Nu am pe nimeni la care sa ma confesez si nu am mai spus nimănui prin ce trec desi stiu ca unii sunt mai chinuiți decât mine! Mai pe scurt ce trebuie sa fac si se poate agrava boala?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu iti face griji de ce cred altii. Nimeni nu are de ce sa rada. Nu ai de ce sa fii judecata. Cei care rad sunt necunoscatori, nemanierati. Ai OCD care pare sa se agraveze. De ce spun asta? - Ai zis ca,, De obicei 3. Sau 11:11 si 7 secunde. Dacă nu le vad inseamna ca voi avea o zi nasoală" ceea ce nu e ok pentru tine sa traiesti cu impresia ca ceva va merge/functiona rau daca nu vezi o anumita ora. E ca superstitia, iar gandurile tale si comportamentul legat de gandul disfunctional pot sa produca pana la urma o anumita actiune care sa duca la o "zi nasoala".
Poti citi mai multe aici: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3974619/ - poti traduce cu google translate, dar poate cunosti engleza.
Multi oameni traiesc cu OCD si nu au probleme majore. Important e sa nu iti afecteze viata in plan social(de ex) sau sa simti ca nu iti este deloc bine.
Poti sa mergi la un psiholog care sa te indrume. Se agraveaza doar daca intampini simptome somatice daca nu faci un anumit ritual. Sa nu crezi ca esti o ciudata, e o tulburare de personalitate cunoscuta. Poti trai cu asta linistita daca nu iti afecteaza celelalte planuri ale vietii.
Tu pari a fi o persoana inteligenta, perfectionista si foarte tematoare. Esti foarte organizata. Cred ca ai putea sa tii in frau OCD-ul.

| aneliram a răspuns:

Daca nu ignori gandurile obsesive si,, ritualurile"/compulsii, nu vei scapa de ele, ba chiar se vor înmulți.

| Lecorbusier a răspuns (pentru aneliram):

Sunt greu de ignorat trebuie sa licrezi la persoana ta mai intai

| aneliram a răspuns (pentru Lecorbusier):

Sunt foarte supăratoare gandurile acelea. Dar, daca nu le învingi, te vor învinge ele.

| Felissa13Eden a răspuns:

Micuta, esti prea stresata de ce cred oamenii, stai linistita happy
Eu am OCD, sau TOC cum e la noi in Romania(Tulburare obsesiv compulsiva).Am fost la psihiatru si mi s-a pus acest diagnostic in urma unor atacuri de panica groaznice pe care le am zilnic.Credeam ca am probleme cu inima, cand de fapt era depresie si OCD.
Nu e nimeni mai presus sau mai prejos cand vine vorba de orice boala, fiecare sufera in felul lui.
Nu stiu ce sa zic, eu cred ca toate lucrurile astea se pot datora nesigurantei din mediul familial, nu cred ca au neaparat legatura cu OCD-ul.
Iti recomand sa faci mai multa miscare, sa iesi cu prietenii, sa mananci sanatos.
Se poate agrava in timp aceasta tulburare, mie mi s-a intamplat, dar cu pastile am reusit sa tin lucrurile sub control intr-o oarecare masura.
Mergi la Biserica, vorbeste cu un Duhovnic, sa iti linistesti sufletul.

| helloitsme15 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Multumesc mult pentru ajutor.❤

| Felissa13Eden a răspuns (pentru helloitsme15):

Cu drag, te pup❤️

| Bluestar15 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Sfatul legat de duhovnic este excelent happy intr-adevar, spovedania si in general lucrarea crestina ajuta enorm in ocd si in general in orice fel de tulburare.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Bluestar15):

Ma bucur ca mai sunt oameni care cred si sustin lucrarea Domnului.
Dumnezeu ne primeste pe toti im bratele Lui

| Bluestar15 a răspuns:

In primul rand te felicit pentru curajul de a spune lucrurile astea (chiar si de pe un cont anonim, tot e nevoie de curaj caci nu este usor).In al doilea rand, tin sa iti spun din start ca toate aceste ganduri care ii vin unui om cu ocd sunt false (de ex. gandul ca daca nu calci pe o anumita treapta iei o nota proasta etc.), sa ne gandim cati calca pe treapta aia si iau tot 3 daca n-au invatat, pe cand altii pot sa vina si cu elicopterul la scoala, daca au invatat vor lua nota buna happy Mereu cand iti vine un astfel de gand sa iti amintesti ca e un gand mincinos si are la fel de multa legatura cu realitatea pe cat are Viorica Dancila cu inteligenta big grin Ocd e o afectiune foarte complexa, iar cauzele sunt multiple, la fel si tipurile de tratament.Vestea buna e ca sunt multe lucruri care se pot face pentru ocd, incepand de la schimbarea stilului de viata pana la vitamine, minerale, anumite tehnici psihologice, schimbarea unor scheme cognitive etc. Discutia e lunga si intotdeauna lucrurile sunt diferite de la un om la celalalt, e aproape imposibil sa dai sfaturi generale fiindca aproape intotdeauna cauzele, declansarea, manifestarile etc. sunt diferite, asa incat tratamentul corect trebuie sa tina cont de toate aceste date. Daca vrei sa discutam mai pe larg, lasa-mi un mesaj privat cu Facebook-ul tau si ne auzim.Toate cele bune!

| Lecorbusier a răspuns:

Si eu am dezvoltat obiceiuri de ocd acum ceva ani imi controla viata.semeni atat de mult cu mine cand eram in generala.cred ca pe langa aceste obsesii esti si foarte perfectionista.am fost diagnosticata dar n am mers la terapie sincer n am vazut rostu nu era un caz extrem de grav si am reusit intr-un an sa scap de peste jumatate din ritualuri si obiceiuri doar schimbandu mi mediul in care stateam, oamenii si modul de a gandi.eram si foarte superstitioasa si pe masura ce m-am maturizat de asta au disparut din obsesii. sper mult sa ti se intample si tie la fel. cele mai nasoale sunt gandurile care te tin noaptea treaza si tot ce vezi sunt imagini cu sange familie moarta sau demoni.trebuie sa intelegi ca acestea sunt chestii care nu sunt in controlul tau.nu mai incerca sa iei controlul asupra unor chestii unde nu poti cum ar fi mama ta care a cazut.iti sugerez sa vezi un terapeut desi imi pare ca parintii tai n ar fi de acord si ar spune ca exagerezi te rog incearca sa i convingi.mult succes❤❤❤

| helloitsme15 a răspuns (pentru Lecorbusier):

Multumesc mult!

| Lecorbusier a răspuns (pentru helloitsme15):

N ai pentru ce