| anonim_4396 a întrebat:

recent m-am transferat la o scoala noua, sunt timida si sunt gen emo la scoala asta noua, la prima ora am tremurat unpic de emotii dar ma abtineam, ca sa nu rada colegii de mine ca mai stau si cu o fata i banca. la a doua ora am mers in alta clasa ca noi invatam ca la liceu in clase diferite si am stat cu o alta fata in banca dar nu mai tremuram ca m-am obisnuit, am stat cu ea si singura 4 ore, apoi la ultima ora ne-am intors inapoi la clasa aia si am stat cu un baiat in banca si tremuram fara sa vreau cand intorceam capu sa scriu dupa cartea lui dar nu imi e frica de el, ce inseamna asta? cum sa nu mai fiu timida? am 14 ani, nu am iubit si nu cred ca. in fine

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

ESte normal sa fii emotionata in prima zi, chiar prima saptamana de scoala, de examen, de inalnire, de orice, prima oara este foarte emotiva pentru toata lumea.
La 14 ani nu ai nevoie de iubit, dar ai putea deveni cea mai buna eleva din clasa si ai putea sa-ti faci un renume extraordinar, daca te-ai focusa pe invatat.
Fii normala si vorbeste cu colegii de clasa si de banca, ca ai educatie de 14 ani, nu esti copil de 2 ani plin de tantrumuri.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E involuntar. Trebuie să te înveți și să te obișnuiești cu mediul. Încearcă să te obișnuiești cu el și încearcă să ai puțină voință.

| Horusss a răspuns:

Singura cale sa scapi de timiditate este sa o infrunti, incearca sa relationezi chiar daca la inceput este mai greu cu timpul te vei acomoda si nu iti va mai fi vrica de oameni, gandeste-te ca si ei sunt tot oameni si nu o sa te manance.