| Ioana_Daria_1995 a întrebat:

Bună, sa încep cu începutul, zic laughing. sunt in clasa a 12-a iar părinții mei își doresc pentru mine sa dau mai departe la Subofițeri la Câmpina, eu sincer sa va spun nu ard de nerăbdare sa dau. nu zic ca nu mi ar plăcea sa fiu polițista, dar este foarte mult de învățat și se intra destul de greu, iar eu recunosc ca sunt leneșă. nu am curaj sa le spun ca nu vreau acolo. știu ca îmi vor binele și vor sa am o meserie buna. Însă nu e ceea ce îmi doresc eu cu adevărat. Nu am nici o întrebare, vreau doar părerea voastră. Scuzați dacă am greșit categoria. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nici mie nu mi-ar placea sa fiu politist sau subofiter. De lenes ce am fost, m-am dus la mate-info si acum lucrez in IT.
Trebuie sa vezi cum o scoti la capat cu parintii tai. Ai putea sa le spui ca nu doresti sa fii politista, dar cand le spui trebuie sa le spui si ce planuri de viitor ai. Sau poti sa te duci si sa dai dar sa nu intri. Parca era o proba fizica, ar fi cel mai bine sa nu o treci pe aceea.

| aXy99 a răspuns:

Vorbeste cu ei, explica-le ca nu este ceea ce vrei sa faci. Nu au cum sa te oblige sa faci ceva ce nu vrei. Sa nu mai zic ca sunt si niste probe fizice nu tocmai usoare, daca spui ca esti lenesa s-ar putea nici sa nu le iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca daca ei nu inteleg o vorba buna ai putea intra intr-un magazin de cosmetice si sa furi vreo doua oje, dar faci cumva sa te lasi prinsa.Iti vor face dosar penal pentru furt, vei fi condamnata la ceva cu suspendare si/sau munca in folosul comunitatii si deci avand cazierul patat nu vei mai avea dreptul sa candidezi la scoala aia de politie.Dar conditia e sa nu mai faci si ale fapte fapte penale, ca lucrurile se complica, iti da apoi cu executare si se adauga si pedeapsa de la oje.Adica daca vezi pe vreo taraba o geanta mai misto, trebuie sa te abtii.Si nici nu poti sa-i dai unui baiat o palma daca te pupa pe nepregatite, ca in cazul in care iti face plangere la politie, iar ai incurcat-o.Alt sfat nu stiu ce sa spun, stiu ca nu e unul bun, dar n-as vrea sa ajungi o politista lenesa care sa n-aiba chef sa dea amenzi, sau una care sa-i spuna contravenientului sa-si scrie singur procesul verbal...

| StevenMetalhead a răspuns:

Salut Ioana, știi eu aș putea spune că uneori părinții ne stopează lucrurile dorite. Ei ne vor tot binele, noi nu avem idee prin ce greutăți au trecut ei ca să ne susțină astăzi și bineînțeles că nu vor ca noi să ne îngreunăm viața la fel ca ei, de aceea se gândesc unde am putea să activăm ca să nu rămânem pe drumuri. E o gândire destul de primitivă pentru noi, dar tu doar închipuie-ți pe o secundă „Ce-aș putea face eu dacă nu m-ar impune părinții să fac ce vor ei", ia gândește-te, ce ți-ai dori cu adevărat să faci în viață, acum încearcă să-ți notezi argumente de ce anume vrei să te ocupi cu lucrul dorit, sau facultatea dorită, dă-le exemple de oameni de succes care au mers pe aceeași cale și pe care ai putea merge și tu, spune-le, convinge-i, nu lovi cu pumnul în masă că nu vrei să fii subofițer. Căci se va întâmpla că vei învăța o viață întreagă, apoi te vei angaja și vei suferi că lucrezi acolo unde nu-ți place. Gândește-te bine și fă o alegere. Succesewinking

| MMFlorin a răspuns:

Daca nu e ceea ce vrei tu cu adevarat nu merge acolo. Vorbeste cu parintii tai si explica-le situatia. Daca ei tin la tine o sa te intealaga. Nu cred ca un parinte ar vrea ca fata lui sa fie nefericita tot restul vietii, inadaptata, plasata intr-un mediu care nu-i corespunde. Gandeste-te ce ti-ar placea sa faci sau locul unde crezi ca ai putea sa te regasesti prin aptitudinile tale. Si scapa de lene, oriunde ai vrea, nu o sa faci mare lucru fiind lenesa. Succes!