| anonim_4396 a întrebat:

Saptamana viitoare este Evaluarea Nationala, asa ca zilele astea trebuie sa mai repet putin, chiar daca am invatat tot anul. Problema e ca daca stau o ora pe scaun si tot rezolv exercitii incep sa ma plictisesc si sa nu mai am rabdare si concentrare, iar daca fac o pauza, cand ma intorc inapoi la lucru, tot nu prea pot sa ma concentrez. Eu la scoala nu am probleme de astea, adica stau linistita la ore si ascult tot ce spun profesorii, numai ca acasa e altceva. Va rog sa imi dati niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
In primul rand trebuie sa iti clarifici in minte faptul ca examenul este prioritar si sa iti propui nota 10 de exemlu sau cat vrei tu.
Pentru asta, ia totul pe etape.
La romana pune mana si rezolva intai subiectul 1 la toate variantele din cartea sau cartile pe care le ai sau de pe net. Invata bine teoria genurilor literare, a speciilor, gramatica. Pune apoi si rezolva subiectul 2. Cauta pe net sugestii despre compuneri asemanatoare celor din subiecte.
La mate citeste teoria mai intai. Apoi, pune si fa exercitii la fiecare capitol din programa evaluarii, gradat de la usor la greu.
Incearca sa iti fixezi niste obiective de scurta durata de genul - azi scriu 3 compuneri la romana (sau cate vrei tu si cate poti), 2 subiecte de matematica si un subiect de gramatica. La fiecare 2 ore ar fi bine sa iei o pauza de 10 minute. In acest timp este foarte bine sa mananci un fruct, sa faci putina gimnastica, poate un dus rapid. La amiaza, daca simti nevoia, dormi o ora. Nu trebuie sa te epuizezi.
Mediul de invatare trebuie de asemenea sa fie adecvat. Mergi la birou, pune-ti dinainte tot ce ai nevoie ca sa nu te foiesti si sa cauti. Ia langa tine un pahar de apa rece. Ar fi bine sa opresti computerul ca sa eviti sa fii distrata de messenger, skype, facebook si alte minuni. Muzica cel mai bine opreste-o, la fel si televizorul. Vezi sa fie lumina ca sa nu te doara ochii si sa fie o temperatura placuta, putin racoros. Pentru asta ia un ventilator la tine, porneste aerul conditionat sau macar adu o sticla mare de 5 litri cu apa inghetata care va raci putin zona... Mananca o ciocolata daca simti nevoia, nu prea mult sa nu fie gretos. Ajuta la invatat happy. De asemenea sunt si acele suplimente alimentare memoplus destul de bune dar la varsta ta unul la 2 zile e suficient insa nu cred ca ai nevoie big grin. Pestele este foarte bun de asemenea.
Mananca sanatos si hidrateaza-te ca sa te simti bine.
In ultima zi inainte de examen sa nu inveti nimic. Altfel, memoria de scurta durata ramane prima si iti va fi greu sa ajungi la informatiile parcurse pana atunci.
Asta e tot ce trebuie sa stii. Sper ca am ajutat si succes la examene!

| ayosmdk a răspuns (pentru AnonimaOk):

Bune sfaturi. Le pun si eu in practica! happy

| AnonimaOk a răspuns (pentru ayosmdk):

Ma bucur sa va ajut. Succes la examene!winking

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Lucreaza mai putin, in jur de 30 de minute si ia pauze scurte. Nu astepta sa iti pierzi rabdarea, ci ia pauzele inainte.
Automat daca ti se acreste de la exercitii, dupa pauza nu o sa mai ai chef de ele.