| Alexandra5445 a întrebat:

Anul acesta o sa intru in clasa a 8-a si imi este foarte frica. Stiu ca daca o sa invat si o sa ma straduiesc o sa fie bine, dar nu asta ma ingrijoreaza. Mie la orice test mi-e frica, nu conteaza daca am invatat sau nu. Evaluarea nationala e mult mai importanta decat un test si am mai multe emotii. Ma preocupa faptul ca atunci cand o sa fiu la evaluarea nationala o sa ma blochez si o sa uit tot ce am invatat din cauza fricii. Voi cum v-ati descurcat cu frica? Ce sfaturi imi dati ca sa nu ma mai gandesc la asta, adica ca o sa ma blochez si ca o sa uit tot? Orice sfat mi-ar fi de ajutor. Multumesc mult celor ce vor raspunde happy

Răspuns Câştigător
| Fancyuiop a răspuns:

Bună! Ar fi bine să nu te gândești la rău de pe acum. Am dat și eu examenul acum în iunie și am trecut bine. Oricum se putea și mai bine dar nu am fost f sârguincios. Eu l-am luat ca pe un test, dar cv mai important, deorece m-a ajutat să intru la liceul dorit. Ptr a avea rezultate cât mai bune, trebuie să înveți cât mai mult și mai ales să aprofundezi ceea ce înveți. În general subiectele îs de nivel mediu, cele de la simulare îs mai grele și nițel diferite, niciodata nu ai de unde să știi ce îți cade. Eu anul acesta mă așteptam la dramatic pentru că liricul a căzut și la simulare și în 2016, deci credeam că e gata cu el, însă surpriză că și anul ăsta o căzut tot liric. Deci mna, trebuie să înveți din toate, nu lăsa ca mine pe ultima sută de metri și pentru emoții, frică eu am luat niște pastiluțe, am uitat de care :-)) Multă baftă, la anul pe vremea asta te v-a durea la bască :-)

| Alexandra5445 explică (pentru Fancyuiop):

Multumesc! Raspunsul tau m-a facut sa ma simt mai bine happy pastilele au functionat?

| Fancyuiop a răspuns (pentru Alexandra5445):

Da,și-au facut f bine efectul

5 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Incepe sa plangi, ajuta foarte mult:*

| Veltorb a răspuns:

Stai liniștită evaluarea națională e mai ușoară decât se spune iar media claselor 5-8 ridică puțin media examenului în funcție de liceul la care vrei să intri trebuie să înveți mai mult sau mai puțin. Mult noroc în clasa a 8-a!