| sunny77 a întrebat:

Sarbatori fericite! Sunt fata si am 1.54 m la 14 ani si o luna.Mama are 1.62 m, iar tata 1.70 m. Sunt sanse sa mai cresc macar pana la 1.62.m? Cum sa cresc mai repede? De vreo 2-3 ani am luat doar 2 cm in inaltime. DAU FUNDA!

5 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

De ce nu încerci să te simți bine în pielea ta? Poate vei mai crește, sau poate nu. Chiar e atât de rău să fii o persoană scundă?
E posibil să mai crești până la 18 ani, să te mai înalți cu vreo 5 cm. Poți practica sporturi, înot, baschet!

| M1hai a răspuns:

Din cate stiu maturizarea are loc pana la 18 ani deci pana atunci o sa mai crestiwinking

| HaKa93 a răspuns:

In mod sigur o sa mai cresti. e posibil sa ajungi undeva pe la 1, 65 pentru ca dezvoltarea e undeva pana in jurul varstei de 18-20 de ani

| Madelinee a răspuns:

De obicei nu se știe cât vei crește depinde de înălțimea părinților. Teoretic crești până la 20 de ani big grin

Sper că te-am ajutat

| shadowcool a răspuns:

De regula fetele se dezvolta mai rapid decat baietii. Aceasta evolutie rapida se opreste in jurul varstei de 13-14 ani poate si 15 in anumite cazuri, dupa care baietii recupereaza si se tot dezvolta pan la 18-20 ani, avand loc o evolutie lanta, caracteristica. Metode de dezvoltare, daca inca mai incerci sa te inalti, ar fi sporturi precum baschetul si chiar saritul coardei este de ajutor + o alimentatie sanatoasa bogata in vitamine + iesitul pe afara mai ales in zilele insorite, pentru ca soarele are o influenta asupra oaselor, mai ales cand esti in crestere. Sper ca ti-am putut fi de folos macar cat pentru o funda laughing