| Anonim1321 a întrebat:

Buna seara, ai mei ma fac in toate felurile ca nu am note grozave si ca sunt printre ultimii din clasa insa notele acestea nu sunt pe bune! Eu am fost corect la ultimele lucrari unde se putea copia si lua note de 10 lejer insa am luat note de 3-4 și am fost luat la rost de toata familia, chiar si explicand situatia! Eu as vrea sa imi imbunatatesc cultura generala si relatia cu familia si sa ma descurc in viata, dar nu pot in felul acesta! Ce pot sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| Clytia a răspuns:

Dacă vrei să-ți îmbunătățești cultura generală, citește mult, uită-te la documentare, învață. Poate îmi dai dreptate sau nu, dar și dacă înveți pentru școală îți poți îmbogăți mult cultura generală. Nota reflectă în general ceea ce știi tu pe moment, nu de ce ai putea fi capabil. Dacă vrei să fii corect, învață, nu trebuie neapărat de 10, și așa îi vei mulțumi și pe părinții tăi.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Relația cu familia se îmbunătățește educându-i tu pe ei. Cultura generală prin dorința de cunoaștere și curiozitate.

| Andreeush a răspuns:

La ce te aștepți dacă iei note de 3 și 4?
Pune mâna și învață, fii mai atent.

| Andra9pk a răspuns:

Draga,in zilele noastre daca esti corect in unele cazuri, ai de pierdut. Si ai simtit asta se pare.
Trebuie sa fii descurcaret sa iti vezi avantajul.
Ori copiai si tu ca restul, ori rupeai invatatul si n-aveai cum sa iei 3 si 4. Nu cred ca iei 3 daca tu cunosti lectia si nu ai nevoie sa copiezi.
N-ai decat sa le promiti parintilor ca iti remediezi notele si chiar s-o faci.
In viata, omul nu se descurca numai prin corectitudine.winking sa stii si tu. Iti vezi interesul si gasesti mijloace prin care sa te descurci.

| Anonim1321 explică (pentru Andra9pk):

În cazul ăsta nu contează notele în viață! Pe mine asta mă scoate dar îți dau dreptate la faza că nu te ajută întotdeauna să fii corect! Dar totuși nu mi se pare ok să judeci un om după niște note la școală! Notele mari nemeriate se vor plăti scump

| Anonim1321 explică (pentru Andra9pk):

Cum vrei sa invat din moment ce 80% din note sunt date pe alte chestii decat invatat si stiu ca se dau note mari si daca stii o fraza din lectie? Am uitat sa specific asta in intrebare

| Andra9pk a răspuns (pentru Anonim1321):

Doamne fereste... cum sa judeci omul dupa notele la scoala..eu cu asta imi bat capul de 3 ani in privinta surorii mele si a parintilor. Duc mare lupta cu ei sa ii fac sa inteleaga ca,sora mea incearca sa invete dar nu e vina ei ca prof nu preda cat si cum trebuie(la mate are fix titlul,doua randuri de definitie si un exemplu toata ora,apoi le da la test/teza exercitii de olimpiada).sau ca din cauza unor colegi care deranjeaza ora le da test instant cu niste chestii pe care nu le-au lucrat la clasa. Eu ma chinui cu ea sa suplimentez ceea ce la scoala nu le preda. Ii fac tabele, desene, portofolii, teorii, exemple, exercitii rezolvate etc. dar ce crezi? Ia un 4 si mama face scandal.

| shu7e a răspuns:

Asa cum era de asteptat vad ca ai si argumente la insuccesul tau. Dar sa stii ca esecul nu are scuze (cel putin nu asa cum aud la tine). Lucrurile sunt oarecum simple. Daca explodeaza o bomba si toti fug tu ai sa fugi? dar daca tu ai sanse sa iei o bicicleta/ masina sa fugi mai departe caci e o bomba nucleara iar masina te-ar scoate din zona de radiatii ai fi corect si n-ai lua masina ca e a ta sau te-ar durea la basca de a cui este masina, ai urca la volan si ai pleca (eventual poti lua si pasageri sa te simti mai impacat). Bine inteles ca e un exemplu extrem insa pentru mine 3 si 4 nu sunt optiuni doar ca sa fii corect.
Sa nu cumva sa intlegi ca te incurajez sa copiezi (desi decat 3 sau 4 as prefera sa faci asta daca ai fi copilul meu) pe motiv ca vrei sa fii corect. In viata nu prea merg lucrurile asa intotdeauna (chiar de multe ori).
Un mic secret? descurcatul in viata cu note de 3 si 4 nu prea se leaga. Chiar daca ai tai te-ar accepta asa lenes si prost viata nu te iarta. Fa un efort si invata. A te descurca in viata implica inclusiv scoala. Cum crezi tu ca te-ai "descurca" in viata fara un job bun, fara un venit ok? Stii cati cersetoti sau oameni simpli (ma refer la cei care lucreaza cu ziua sau pe salarii de nimic) sunt care au cultura generala dar e vai de steaua lor? Nu foarte multi dar destiu. tot asa vrei sa fii si tu?
Eu mi-as reconsidera actiunile sa vad daca ma duc acolo unde vreau eu sa fiu in viata.

| Anonim1321 explică (pentru shu7e):

Tu nu întelegi situatia! Si tu faci parte din aia care ma ataca pentru note dar tin sa-ti amintesc ca notele sunt foarte relevante! Eu nu am zis ca vreau sa fentez notele sau scoala, insa scoala nu ne invata mai deloc! Notele reflecta pe langa asta doar capacitatea de a memora niste lucruri, asa ca ce rost are sa invat 3 pagini la Bio sa iau 10 daca in 3-4 zile uit tot? Nu sunt prost si stiu ce zic! Eu intreb ce sa fac daca chiar vreau sa invat ceva pentru ca nu vreau sa invat sub presiunea societatii sau de frica de esec sau sa merg la scoala si sa am gandul sa iau 10 orice ar fi! Eu vreau sa invat din placere si vreau sa abordez altfel lucrurile! Eu nu am zis ca nu vreau un job bun, dar scoala nu ma prea ajuta sa gandesc, sa ma descurc in viata! Nu am inteles ce ai vrut sa zici cu bomba nucleara, nu are legatura cu problema pe care o am!

| shu7e a răspuns (pentru Anonim1321):

K. In primul rand ma bucur ca gandesti in felul acesta. Despre cat ajuta sa nu scoala, ce face sau ce ar trebui sa faca scoala asta e alta poveste si nu e subiectul nostru si nici nu vreau sa-l includ aici.
Ideea mea era ca daca vrei sa fii "descurcaret" atunci esti/ar trebui sa fii in toate aspectele vietii (inclusiv scoala). Ca ce faci acum la scoala nu te va ajuta tare mult... sunt de acord. insa vezi lucrurile in felul urmator. Nu ce inveti te va ajuta ci deprinderile care ti le formezi. invatatul; celor 3 pagini la bio care le uiti peste 3 sau 4 zile nu iti vor fi de mare folos in viata (cel mai probabil mai deloc mai ales acum cand le ai la un clic distanta) insa procesul de ati pune creierul sa lucreze la ceva e util. Creierul nostru e "cel mai lenes" urganism voi. El cauta scurtaturi la orice, lucreaza in clasificari generale si daca nu-l antrenam sa-l ducem noi la specific el singur nu o va face. Sa te amagesti sa iti spui ca tu poti sa o faci cand ai nevoie... e o mare capcana in care multi cad. Vezi numarul de (cu adevarat) "specialisti" in diverse domenii. Si da, nivelul de bunastare se reflecta si in cat de "specialist" esti sau nu (bineneteles ca e mult mai complex de atat cu nivelul de bunastare - depinde si de inteligenta emotionala, financiara etc) si sa spui ca nu vrei un job bun e tragic dupa parerea mea dar e dreptul tau sa vrei orice pentru tine.
Si nu, nu te-am atacat. Am incercat doar sa te "pregatesc" pentru viata reala unde toata lumea se zbate pentru bucatica lui si nu te iarta nimeni. Si daca nu dai din coate... in lumea asta avem nevoie si de oameni care sa ne mature birourile si strazile, sa gateasca, sa coase haine si/ sau sa fabrice cuie.
Chestia cu placerea e overrated prietene (sper ca nu te deranjeaza ca ti-am spus asa). Si eu credeam la fel la varsta ta si mare parte din viata mi-a reusit. Insa mai tarziu mi-am dat si seama ca asta nu ma duce nicaieri si ca "stresul e bun. Stresul in sens de a face lucruri care nu-mi fac atata placere, gen: a invata lucruri noi care le desconsideram inainte, a iesi din zona mea de confort si a vedea dincolo de bula creata de mine, de a intra in dialog cu oameni noi, de a cere ajutor etc etc.
Nu imi folosesc timpul meu pe acest site (sau oriunde altundeva) pentru a critica pe altii, ai trage in jos sau comenta aiurea aici pe Facebook sau oriunde altundeva. Sper doar sa reusesc sa iti aduc in atentie intrebari care nu tii le-ai pus pana acum si perspective care probabil altfel nu lea-i vedea sau le-ai vedea mai ()prea) tarziu.
Mult succes in orice decizi sa faci

| shu7e a răspuns (pentru Anonim1321):

Revin cu o idee care mi-a scapat. nu e neaparat sa inveti ce-ti da la scoala. Aveti si ai sansa astazi sa inveti asa multe lucruri, lucruri care te pasioneaza si sa o faci de acasa de pe telefon. e adevarat un nivel de engleza avansat te-ar ajuta enorm in directia asta insa daca chiar vrei ceva si cu tot felul de programe de translate poti sa o faci. Nu a zis nimeni sa te limitezi la scoala. Conteaza insa foarte mult ce vrei de la viata si ce anume vrei sa faci. In unele joburi nu poti face nimic fara scoala la altele nu conteaza asa mult.

| Anonim1321 explică (pentru shu7e):

Ai mers un pic prea departe! Nu sunt de acord cu ce ai zis despre antrenatul creierului! Cum adică este util să te antrenezi reținând informații care se uită în 3-4 zile? Normal că la un moment dat intervine și stresul! Ce vreau eu să fac este să să îmi găsesc o pasiune să reușesc într-un anumit domeniu! Uneori trebuie să faci sacfrificiu pentru a reuși

| shu7e a răspuns (pentru Anonim1321):

Eu vorbeam de practica, obiceiuri si principii. Ca o informatie s-a uitat in 3-4 zile... e discutabila chestia asta daca ai stii cate ceva despre memorie. E bine ca ai un scop in minte. Ar fi o idee buna sa-l transformi intr-un obiectiv mai precis, mai detaliat (la ce varsta se implineste, ce v-ei face-specific-, cat se plateste cat vei primi tu, cine va fi langa tine, unde va avea loc asta- in orasul unde esti acum, in alta tara..., ce fel de om trebuie sa fii pentru asa ceva, ce diplome, cursuri, studii ai nevoie, unde le poti obtine etc etc). Atunci sunt sanse mai mari sa stii calea pe care sa apuci.