| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU! Totul incepe cam asa... cand am inceput clasa a 5 mama si-a facut o prietena care are fata cu mine in clasa.De cand a inceput clasa a 5-a notele mele nu erau asa de bune, dar acum in clasa a 6-a e mai bine.Mama pleaca in strainatate 6 saptamani cu 6 saptamani si eu stau cu o femeie.Acuma ultima data cand a plecat am stat tot cu aceeasi femeie dar ea nu prea avea grija de mine si de casa si notele mele se duceau in jos asa ca m-a trimis la prietena ei (cea care are fata cu mine in clasa) eram deprimat rau de tot si nu stiam ce rost mai are sa ma chinui cu scoala si alte chestii dar n-am cedat si notele mele au crescut.Acuma cand a venit mama din strainatate nu stiu cum a ajuns vorba si zicea ca da, ca daca nu ma ducea acolo notele mele nu cresteau si i-am spus ca eu m-am chinuit si pentru ca eu am vrut dar ea nu ma crede si am lasat-o in pace.Fiecare zi acolo era oribila parca aveam ceva pe memoria sa nu ma lase sa zambesc,cand terminam orele mereu stateam printre ultimii ca sa nu ma vada ca ma duc cu ei acasa ca imi era rusine, asta simteam eu ca daca ma vede cineva o sa rada toata clasa ca asa sunt ei (unii). Acuma colega mea de clasa e inchisa in ea, retrasa, rusinoasa si firava, ea nu are nici o prietena, nu iese nici macar in pauze sau chestii de genu.Acuma eu sunt sociabil cu colegii, sunt prieten si cu fetele si cu baietii cand ma vede ca am cu cine sa vorbesc se uita asa urat la mine de zici ca cine stie ce i-am facut.Eu daca ma gandesc bine cred ca e invidioasa ca am cu cine sa vorbesc, asta e parerea mea.O prind asa in unele momente cand se uita fixata pe mine dar cu ura si cand vede ca o vad intoarce repede capul.Ea acasa ma da de gol daca am facut vreo prostie sau chestii de genu si nu mai suport! M-am saturat pana peste cap de ea si de familia ei! Cand stateam la ea (3 saptamani) mama ii dadea bani mamei ei vreo 700-800 milioane cred si acum eu m-am rugat de ea sa imi gaseasca pe cineva ca nu mai vreau acolo.Cum am spus mai sus, e este invidioasa pe mine asa ca ma paraste cu orice apuca si eu sunt certat de mama si uite asa se strica o zi.Acuma ultima oara ne-a dat test la biologie, eu am luat 6 si ea 8 si maica-sa aleia ii zicea chestii de genu ca aia e ca nu invat si alte cacaturi de genu:Ca mereu cand fiica-sa lua 8-9 eu luam 6-7 si uite asa acum cand scriu asta scriu pe ascuns deoarece mama m-a pus sa repet la biologie din cauza ei, pe mine nu prea ma intereseaza notele mele, pe mine ma intereseaza mai mult cum ma descurc si nu am treaba nici cu ea daca ma intrebati.De aceea ma gandesc sa ma transfer la alta scoala numau din cauza ei, aici am multi prieteni si stau fix langa scoala adica numai trec strada si aia e.Acuma nici la noi profesorii nu isi depun efortul sa ne invete ceva si asta ar fi un motiv in plus sa ma mut, de fapt nici nu ma gandesc sa ma mut, vreau sa ma mut sa scap de ea si sa nu o mai vad niciodata nici pe ea nici pe familia ei.Ea imi strica mereu zilele si amam o priveste pe ea de parca e cine stie ce desteapta. Daca am luat o nota mica si sa zic ca vreau sa o scot cu o nota mai mare nici nu am timp ca ea spune tot tot si tot! La scoala nu scoate un cuvant si acasa e mitraliera cand vorbeste despre mine.Ce parere aveti?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa cum se poartă. are un fix cu tine, i s-a pus pata pe tine. Eu zic așa. Că dacă școala e peste drum, nu prea are rost să te muți, căci școlile sunt cam la fel. Problema este că dacă locuiești în aceeași casă cu acea fată, înveți ceva despre viață, despre fete. Așa e viața, așa sunt uneori fetele. Și învață să îi dai replica. Și la școală să o provoci împreună cu un grup de băieți și fete să caște gura, nu o lăsa să te calce în picioare.

| Bariel a răspuns:

Eu zic sa-i raspunzi cu aceeasi moneda, barfeste-o prin clasa ce-i timizi nu suporta sa fie subiect de discutie, s au poti sa o șantajezi cu ceva

| AlienThor a răspuns:

Ai mai multe variante:
1. Vorbeste cu un coleg de la alta clasa sau de la tine din clasa cu care este mai prieten sa te ajute: sa se ia de ea sau sa vorbeasca de ea si tu sa-i sari in ajutor... poate isi schimba atitudinea fata de tine.

2. Asa cum tu esti confortabil la scoala si sociabil, ea este invers acasa e sociabila fata lu mami probabil si la scoala nu baga pe nimeni in seama... deci daca pasul 1 nu a mers si tot face pe nebuna vorbeste cu ea si explica-i ca daca te uraste poti si tu sa o urasti, sa-i vorbesti urat, sa ii faci zile fripte la scoala macar sa aiba ce sa-i zica lu mă-sa. Ii zici clar vrei razboi iti dau razboi vrei pace e totul ok.

3. Vorbeste cu mama ta si spune-i bai mamă nu mă mai compara cu alti copiii ca toti suntem diferiti si scoala ne pune intr-o competitie legata de note, mie imi plac unele materii sau altele, inteleg mai mult sau mai putin. Asta nu inseamna ca sunt mai prost sau mai destept, deci nu ma mai compara cu nimeni eu sunt eu si sunt copilul tau asa cu bune si rele, nu fumez, nu ma droghez, nu lipsesc noaptea de acasa si inca n-am cazut in depresie dar ma streseaza familia asta la care m-ai lasat in grija si nu stii cat mai rezisti, iar fata aia la scoala nu socializeaza si acasa e o paracioasa findca ma uraste ca eu sunt altfel fata de ea, asta inseamna ca sunt mai bun ca ea daca tot m-ai comparat?

Zii exact asa sa vedem ce zice mama ta.

| Andrei73802717159 explică (pentru AlienThor):

O sa ii spun fix ce mi-ai zis tu si sa vad ce zice cand m-ai ma cearta din cauza ei.Mersi!

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei73802717159 explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Da,dar ce i-am facut eu? Nu i-am facut nimic si acum nu stiu tot ce ii zice masa mamei ca seara asta iar m-a certat asa din senin ca luni dau test la fizica si de ce nu invat.Pana acum nu era asa ....nu stiu ce sa mai fac

Răspuns utilizator avertizat
| abacagetgroovysmile a răspuns:

Salut!

Cand vad raspunsurile de mai sus, ma apuca nebuniile. Tocmai ca, din ce inteleg, faptul ca te comporti urat cu ea...si ea face la fel.
Crezi ca daca pui colegii sa o chinuie, sa o barfeasca rezolvi ceva? S-ar putea ca tot tu sa cazi aiurea. O actiune are si o reactiune. Intotdeauna un conflict se incheie cand unul accepta incheierea si e suficient de intelept sa puna capat. Nu trebuie sa cazi de fraier.dar daca raspunzi raului cu rau, te asigur ca nu vei obtine decat si mai multe situatii neplacute.

Asadar, sfatul meu e simplu: stai de vorba cu ea si intreab-o ce se intampla si de ce face ceea ce face. Nu cred ca e vorba de invidie, ci mai degraba de tristete ca e o persoana retrasa si singuratica. De ce nu incerci sa o prezinti cercului de prieteni? Sa o inveti sa se integreze, sa te apropii de ea? Situatia se ppoate schimba in bine...mai mult decat te-ai astepta. Si daca te intrebi de ce ai face asta? Pentru tine, pentru ca tu vrei sa iti fie bine, pentru ca tu vrei sa fii impacat cu tine. Nu o faci pentru ea, ea e doar o persoana din multele pe care le vei intalni si cu care probabil vei avea conflicte.
Stii in ce consta maturitatea? In a fi diplomat si a invata cum sa raspunzi in astfel de momente. Nu sa accepti sa fii umilit, ci sa stii cum sa abordezi probleme in asa fel incat sa fie un castig de ambele parti.

Succes!