| Denision a întrebat:

Bună seara! Am făcut o operatie de reducere de dioptrii pe 27 februarie anul acesta. Acum am facut o pereche de ochelari la o optică pentru că nu vedeam la acel panou, voiam sa dau la politie si automat nu am vazut la panou ultimul rand de jos. I-am facut, vad la panou cand ii pun dar problema este ca daca ii las in ochi, parca mi se par tari si nu vad asa de clar cand citesc ceva. Cea de la optica mi-a zis ca am cilindru -1, 5 si automat dureaza putin pana ma obisnuiesc cu ei si de asta am senzatia respectiva. Oare asa este? O sa merg luna asta pe 25 la Campina si acolo o sa am vizita medicala si la oftamologie sper sa nu am probleme..Pareri?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Nu cred ca asta e cauza. Cred ca ti-au gresit ochelarii. Eu personal am patit asta. S-au certat cu mine spunandu-mi ca nu ma pot obisnui. Am facut altii, la alta optica si au fost buni din prima secunda. Daca trebuie "obisnuinta" mai rau iti dereglezi ochii. Mergi la alta optica. Acum, cat mai este timp.

| Denision explică (pentru Peridava):

Este ciudat pentru ca mi-au pus acele letile acolo la control și am vazut la perfectie cu dioptriile astea.

| Peridava a răspuns (pentru Denision):

Inseamna ca sunt montate gresit. Ori nu au respectat distanta pupilara, ori inclinatia, ceva nu e bine. Poti sa te duci inapoi la acea optica sa verifice si sa corecteze sau sa alegi alta dupa ce le returnezi ochelarii si ceri banii.

| Denision explică (pentru Peridava):

Am inteles.O sa merg luni, banuiesc ca in 4 zile lucratoare se pot face..Si acum i-am pus in ochi si dupa ce ii dau jos, nu mai vad asa de bine cum vedeam inainte sa ii pun.Mi se par foarte tari și nu vad așa de clar, de vazut vad sa citesc si tot dar nu clar, clar.Si credeti ca ii refac s-au pot sa primesc banii inapoi?

| Peridava a răspuns (pentru Denision):

Ar trebui. Ori una ori alta. Dar cred ca ei vor incerca sa te "ameteasca" cu obisnuinta. Nu te lasa. Fii tare pe pozitie si spune-le ca la oftalmolog vedeai bine cu acele lentile.

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

Da, in 4 zile se pot face. Chiar si mai repede daca nu trebuie sa comande lentilele din alta parte.

| Denision explică (pentru Peridava):

Problema este ca nu am facut controlul oftamologic la un doctor specialist ci am facut la ei, mi-au facut ei controlul cu un aparat de masurat dioptrii si mi-au pus lentile din alea. Sper sa rezolv pana vineri ca sa nu am probleme la vizita medicala. Aveti un Facebook ceva unde putem discuta?

| Peridava a răspuns (pentru Denision):

Si mai bine! De obicei, opticile au opticienii lor. Ori el/ea v-a facut controlul, ori un tehnician. Nu conteaza. La control era bine, ochelarii, nu.
Nu, nu am Facebook. Dar aci exista mesaje private.

| Denision explică (pentru Peridava):

Am dat mesaj privat

| Denision explică (pentru Peridava):

Observ ca nu se poate trimite..Nu am acces sa va trimit mesaj privat

| Peridava a răspuns (pentru Denision):

Am deblocat.

| Peridava a răspuns (pentru Denision):

La mine este deblocata primirea mesajelor. Dar nu am primit nimic.

| Peridava a răspuns (pentru Denision):

Ti-am trimis eu mesaj. Vezi daca poti raspunde. E si chestia aia cu "nu sunt robot".

| Denision explică (pentru Peridava):

*Mesajul a fost trimis*, am trimis acel mesaj chiar de doua ori

| Peridava a răspuns (pentru Denision):

Am primit, ti-am raspuns. Notificarile vin greu.

| Denision explică (pentru Peridava):

Știu asta, sunt student la Cibernetică laughing

| Peridava a răspuns (pentru Denision):

Ooo, felicitari!
Si de ce vrei sa mergi la Politie?

| Denision explică (pentru Peridava):

Sunt foarte bun pe domeniul informatic, pot să zic că deja sunt vânat de majoritatea firmelor de IT doar că mă atrage foarte mult uniforma militară

| Peridava a răspuns (pentru Denision):

Bravo tie. Vezi ca cei de la politie au si serviciu de informatica. Nu stiu daca au angajati civili sau ofiteri. r fi o varianta de a impaca si varza si capra.

| Denision explică (pentru Peridava):

Da, de asta vreau să dau la agenti anul acesta iar anul viitor la ofiteri și să ajung să lucrez pe la birourile de logistica si informatica.

| Peridava a răspuns (pentru Denision):

Mult succes!

24 răspunsuri:
| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns:

Ma simt asa mediocru laughing macar daca as vea un prieten ca tine; ___;

| Denision explică (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

De ce spui asta? laughing

| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns (pentru Denision):

Ma simt ca un poe, dar mai incult si fara simt artistic.
ai fi mana cereasca pentru parintii mei, m ar arde pe rug daca ar putea si ar avea siguranta ca dupa m ai inlocui. "realizari"

Dar nici nu prea am cu cine sa vorbesc, adica chiar sunt introvertit, de unde sa alegi, toti oligofrenii se dau cu parerea,"da de ce nu esi afar' saracie, uite ce terminat esti, ratatule, nai si tu prieteni"
macar daca m as hotara sa fiu prieten bun cu mine, dar nu prea ne intelegem.

| Denision explică (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Nu inteleg ceea ce vrei să spui. Te rog să fii mult mai expresiv. Lasa-mi mesaj in privat!