| Asuna a întrebat:

Mi-am luat acum o zi o pereche de ochelari cu aceleasi dioptrii pe care le.am avut la cei vechi cu care vedeam bine. Insa, cu cei noi, desi au aceleasi dioptrii, nu vad deloc bine. Nu stiu daca ajuta cu ceva, insa tensiunea optica la primii este 17 si 16, iar la cei noi 18 si 15. Nu stiu de ce nu pot vedea cu cei noi si daca stiti, va rog sa-mi spuneti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca cu cei vechi vezi bine si cu astia nu vezi eu zic sa mergi "cu tupeu" si sa spui ce te deranjeaza si sa-ti faca alte lentile cu care sa vezi bine si sa ti le puna la rama asta.

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

De unde sau unde ti i-ai facut? La fiecare pereche de ochelari noi trebuie prima data sa mergi la oftalmolog pentru reteta pentru ochelari, poate dioptriile tale s-au modificat intre timp. Cei care fac ochelarii trebuie sa respecte precis indicatiile date de medicul oftalmolog.

| Asuna explică (pentru CuriousStuff):

Mi.am luat ochelarii de la acelasi cabinet de unde am avut si consultatia, medicul oftalmolog spunan.du.mi ca a stagnat si nu trebuie facute modificari. Mi.am luat insa ochelarii cei noi din cauza ca cei vechi ramasesera mici si ma deranjau. Si m.as fi dus sa intreb medicul despre asta, insa e foarte departe de unde stau si nu pot face asta curand.

| Asuna explică (pentru CuriousStuff):

Ochelarii sunt luati de la acelasi cabinet de la care am avut consultatie cu cateva zile inainte, medicul oftalmolog spunandu.mi ca a stagnat si nu e nevoie de modificari.

| Asuna explică (pentru CuriousStuff):

Multumes!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Asuna):

Daca cu cei vechi vezi bine si cu astia nu vezi eu zic sa mergi "cu tupeu" si sa spui ce te deranjeaza si sa-ti faca alte lentile cu care sa vezi bine si sa ti le puna la rama asta.