| roxiii310 a întrebat:

Buna seara! Am intrat intr-o situatie foarte foarte complicata. Am 14 ani sunt minora si am facut greseala pe care multe fete o fac. Vorbeam cu un baiat pe o aplicatie si el mi-a spus ca are 15 ani, unii dintre prietenii mei spuneau ca au vorbit cu el si ca a zis ca are 23. Totusi cred ca are 15. Mi-a cerut poze nude, nu am trimis niciodata si nici nu aveam de gand, dar cumva, nu stiu ce a fost cu mine, i-am trimis. Nu am vrut sa mai vorbesc cu el pentru ca imi cerea niste chestii pe care nu voiam sa le fac si toate era legate de sexualitate. Mi-am rugat prietenii sa ma ajute, in timp ce parintii mei nu stiau. La inceput a spus ca isi va tine gura si nu va pune nimic, dar acum ma santajeaza ca le va posta pe internet. Nu vreau sa afle parintii mei pentru ca imi este rusine cu ce am facut. As vrea sa il fac cumva sa se opreasca din a vrea sa le spuna sau sa il fac sa nu le puna, dar daca voi merge la politie presupun ca vor trebui parintii implicati. Nu stiu ce sa fac. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ia de citeste aici unde se ajunge cand trimiti poze nud pe internet:

Acesta este un website unde raspunde un avocat profesionist:
https://www.avocatnet.ro/......inora.html

https://www.vice.com/......t-poze-nud

https://www.digi24.ro/......ni-2351479

Penytru ca ai trimis deja nuduri la cineva necunsocut pe internet, ai toate sansele ca pozele tale sa ajunga sa umple interntul. In acest caz, este nevoie ca imediat sa le spui parintilor, sa le arati toate intrebarile si ce ti-a mai cerut acela si sa va duceti la Politie, ca sa il investigheze si sa se asigure ca pozele tale nu ajung pe internet, cu mult inainte ca ele sa fie deja postate pe internet ca nu mai pot fii oprite.

Acela este cel mai probabil un proxenet sau pedofil, daca a insistat sa-i trimiti nu doar poze nud ci si sa faci altele de sexuiala si sa te filmezi, de aceea trebuie sa stii ca nu-i un copil, cel care ti-a cerut asa ceva, ci un adult profesionist in a colecta asemenea material pornografic.

| roxiii310 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de ajutor. le-am explicat parintilor si vom merge la politie

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa spui imediat parintilor tai, fiindca pozele vor ajunge oricum pe internet, inainte sa gandesti tu si nu mai pot fi oprite, atunci vor afla si parintii si colegii si chiar tot orasul.

| roxiii310 explică (pentru Violleta2022):

Am sa imi fac curaj pana la urma si am sa le spun

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ți se vede fața? Dacă nu poate să pună pozele unde vrea el, dar poate fi reclamat pentru pornografie infantila lucru foarte grav pentru el.

| roxiii310 explică (pentru suntserios):

Telefonul era pus in mijlocul fetei, deci nu prea se poate da seama ca sunt eu

| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau as judeca la rece si as alege doar ca parintii si politia sa afle, decat sa vada toata scoala sau tot internetul cum arati tu goala.Iti asumi si asta e, vei sti mai bine data viitoare sa nu mai trimiti in viata ta astfel de poze nimanui.

| roxiii310 explică (pentru dullcat):

Multumesc. asa voi face

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie reclamat imediat! Daca nu vrei sa le spui parintilor mergi cu o ruda la politie, dar trebuie sa faci ceva! Dar totusi eu cred ca nu poti sa le ascunzi la nesfarsit parintilor tai intamplarea asta!

| roxiii310 explică (pentru anonim_4396):

Si eu cred asta si am sa le spun pana la urma. nu o pot tine ascuns