| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.
Am o intrebare ft importanta.
Sunt fata si fumez iar eu vreau ca parintilor mei sa nu afle dar un baiat(mult mai mare decat mine) ma santajeaza nu cateva poze si un video si zice ca daca nu fac(stiti voi ce) cu el o sa le arate parintilor.
Ce ar trebui sa fac ca sa nu le arate pozele parintilor? Vreau raspunsuri serioase

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E un prost, nu-i mai da atentie de niciun fel si in niciun caz nu-l mai baga in seama. Daca vede ca te lasi, crezi ca va renunta vreodata? Iti zic eu ca nu.
Daca ti-a trebuit fumat, asuma-ti in fata parintilor.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu vei scapă de el, cred ca singura șansa ar fi sa îți asumi acele poze. Cât de grav e? Ești dezbracata? Le spui părinților ca ai făcut o greșeala și ca îți pare rău, ce se poate întâmpla? Sa te dea afara din casa? Ești copilul lor pana la urma...o sa uite incidentul. Ideea e sa nu mai ai nicio treaba cu acest individ, cred ca părinții tai ar prefera de 1000 de ori mai bine sa le spui de acest lucru și sa rupi orice legătura cu respectivul decât sa accepți sa fii bătaia lui de joc pentru ca îți e frica.
Ii ameninți ca îl dai pe mâna poliției pentru șantaj și poate se potolește.

| IsabelaIssa a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te duci la politie, santajul se pedepseste.
Infracţiuni contra libertăţii persoanei
Art. 207
Şantajul
(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun ca-i mai usor sa afle parintii ca fumezi, decat ca faci sex!
Nu trebuie sa-ti fie frica de santajele acelui baiat, dimpotriva, spune-i ca nu-ti pasa!
Ia gandeste-te ca va face daca accepti sa faci sex cu el? te va filma si apoi te va santaja mai departe!
Sfatul meu este sa le spui parintilor ca ai incercat sa fumezi si atunci, cand fumai, un coleg ti-a facut poze, iar acum te santejeaza cu pozele.

| minrest a răspuns:

Daca faci sex cu el, o sa te santajeze ca arata materiale cu tine facand sex, ca sa faci sex si cu prietenii lui. Le spui parintilor ca ai fumat, si faci plangere pentru santaj, santajul e o infractiune grava. Iar ca proba, il inregistrezi cand iti propune.

| sofisis a răspuns:

Eu le-as spune parintilor tot. Inclusiv despre santaj happy

| Caro34 a răspuns:

Mai bine sa vada părinții tai pozele (le vor avea de amintire!), dar nu fa nimic cu el. Un bărbat care santajeaza o femeie doar pentru a ajunge sa faca ceva cu ea e un las. Poate te place si e omul disperat! Daca părinții tai afla, fii responsabila si explica-le totul fara teama - oricum te vei lasa de tigari fiindcă esti o fata excepționala si nu vrei sa ajungi cu suierat ca o locomotiva in gara sau cu probleme de respirație sau cu piele arsa si inchisa la culoare, dinti stricati si îngălbeniti etc. Apoi viitorul tau e important si nu vrei sa mori repede; gresesc? Fii tare si ramai o luptătoare! Numai bine!