| CristinaPetras133 a întrebat:

Am o intrebare. Tin sa mentionez ca sunt adoptata iar tatal meu adoptiv un ultimul timp ma agreseaza atat fizic cat si verba. Deja avand frica mai povestesc cu o vecina, aceasta fiind in varsta ma mai ajuta cu sfaturi si auzind ca am fost alungata de acasa de catre el, jignita in ultimul hal, si agresata fizic a sunat la protectia copilului si ma tot gandesc ce urmeaza. Va scapa cu un avertisment simpu sau o amenda? Sau voi fii dusa intr-un centru de plasament sau ceva. Va rog astept raspunsuri serioase cu ce se poate intampla cand acestia sosesc. Mai mentionez si ca mai sunt multe lucruri pe care acesta le face la nervi avand sau nu motiv, razbunandu-se pe mine (daca pot spune asa) pentru simplul fapt ca nu sunt asa cum el isi doreste... :c Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| lauraaaaaaaa33 a răspuns:

Daca protectia copilului nu face ceea ce te-ai astepta tu sa faca, spune i dirigintelu la scoala sau unui profesor care stii tu ca e responsabil si ca ar stii ce sa faca in cazuri din astea, unui profesor in care ai incredere ca te-ar ajuta mai mult decat sa sune la protectia copilului si asa poate vei reusi ceva..si daca nici asta nu merge sau nu iti place ideea..suna la politie pentru ca politia il va aresta pe tatal tau adoptiv pentru ca te agreseaza (fiind ilegal) si tu vei fi trimisa la un centru de plasament probabil, oricum singura nu te vor lasa, vei fi trimisa la un centru de plasament daca nu mai ai alte persoane apropiate care sa iti ia custodia, de exemplu vecina ta, daca este cea mai apropiata persoana a ta si te poate lua ea va fi tutorele tau si nu vei mai fi trimisa la centrul de plasament

| CristinaPetras133 explică (pentru lauraaaaaaaa33):

Iti multumesc enorm. Am sa-ti ascult sfatul imediat ce protectia va aparea si voi stii exact atunci ce se va intampla cu mine. Inca o data multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| lauraaaaaaaa33 a răspuns:

Oricand!winking :*