| anonim_4396 a întrebat:

Din cate am observat, daca un baiat adreseaza cuvinte urate unei fete, aceasta ii raspunde la fel, sau mai urat. Dar cand o fata adreseaza cuvinte urate altei fete, aceasta nu numai ca o agreseaza verbal, dar si fizic (unele fete). De ce o fata are un comportament diferit atunci cand este jignita de un baiat si alt comportament cand este jignita de alta fata?

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ipoteza ta este total eronata.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă băiatul ar deveni violent fizic, ori de câte ori, o fată i-ar răspunde provocărilor, cine crezi că ar câștiga? Cât ar fi băiatul de firav, la urma urmei, e tot bărbat. De aceea, băieți își permit doar să le tachineze verbal. Poate că sunt și situații (mai rare), când își ies din fire și explodează. Și faptele violente, cât și limbajul, au legătură cu mediul în care au crescut. O oarecare influență o are și "gașca" de prieteni, cu care-și petrec timpul liber. Să zicem că "împrumută" câte ceva, din atitudinea lor.
Dar când o fată agresează fizic, o altă fată (deși, cred că numai în adolescență se întâmplă asta!), fie vrea să-i arate cine-i liderul, fie e impulsivă din fire. Totuși, aș tinde să cred că, în spatele poveștii, se poate ascunde o vrajbă mai veche, între cele două. Ori o gelozie, apărută instant. Iar voi, băieții, nu prea cunoașteți toate amănuntele. : )
PS: Haha, și de ce te-ai rușinat de postare, încât ai trecut-o ca anonimă?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si voi cand va jigniti intre voi, n-aveti nimic.
Plus ca nu e dragut sa te adresezi unei fete ca un magar.
Cum se zice :
"O fata nu trebuie lovita nici macar cu o floare."

| MissADEEL a răspuns:

1. Baiatul, daca nu e anorexic, sunt sanse sa dea mult mai tare decat o fata. Asa ca exista riscul „sa si-o ia" daca nu stie in ce se baga.
2. Cred ca e o lupta de suprematie, pentru a demonstra cine e sefa dintre sefe, evident. In plus, daca nu e mare diferenta corporala, e oarecum o lupta echitabila.