| Lalla749 a întrebat:

Bună seara! Am si eu o intrebare.
Termin acum clasa a 12-a pe profil stiinte ale naturii si sunt indecisa ce sa fac mai departe.
Imi place matematica destul de mult si de asta as continua mai departe pe matematica informatica, insa nu stiu daca voi face fata in primul rand pentru ca eu fac M2, iar mate info este M1 si in al doilea rand pentru ca fiind stiinte ale naturii nu facem informatica si nu am facut decat prea putin a clasa a 9-a si a 10-a. Ma poate ajuta cineva, sa imi spuna daca, crede ca as face fata?

Răspuns Apreciat de Editori
| 70gabriela70 a răspuns:

Tu ești singura care își poate răspunde la întrebarea asta.
Eu te sfătuiesc să faci niște meditații dacă asta îți dorești cu adevărat. Sau sa te apuci sa aprofundezi singura.
Dacă nu ești hotărâtă încearcă sa te orientezi și spre alte lucruri, întreabă studenti, trebuie sa cunosti persoane, sau întreabă pe net, cum e la facultatea lor și ce anume se învață și ce meserii pot alege.
Eu sunt la facultatea de inginerie tehnologică și management industrial din Brasov, se fac 3 tipuri de mate, 1 an și jumătate adică, și nu știu cum sa-ți zic ca este. Eu am făcut in liceu tot m2, și am făcut și ceva meditații fiindcă nu am fost niciodată prietena cu matematica, iar la facultate am trecut un pic mai greuț, dar a fost ok.
Baftă!

1 răspuns:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hai ca iti raspund eu, care am fost exact in situatia ta. Am terminat tot la stiinte ale naturii, am decis sa nu dau la medicina si sa urmez tot matematica. Si a fost o decizie buna.
Poti sa urmezi politehnica, pe automatica si calculatoare sau pe electronica si telecomunicatii. Normal ca o sa faci fata, eu nu stiam un gram de programare, iar la a doua facultate mentionata mai sus am facut foarte putina programare in primul an, apoi a trebuit sa invat singur la care s-au adaugat cateva materii de microcontrollere, urmand sa fac licenta in asa ceva (soft+hard) si ulterior sa si lucrez in domeniu. La automatica se face mai multa programare, insa este adevarat ca nu se ia de la 0, dar poti sa inveti, nu este capat de lume. Multa lume vad ca a terminat astfel de facultati si nici acum nu stiu programare sau ceva hardware cel putin.
Apoi desigur ca ai timp sa te indrepti si spre alte domenii, nu neaparat pe plan matematic ci... si profesional de dezvoltare personala, filosofie sau ce mai vrei tu big grin (Asta ca exemplu, sa iti arat cate oportunitati ai).

Succes iti doresc!winking