| Heyeyey a întrebat:

Bună seara, comunitate dragă!
Încet-încet mă apropi și eu de vârsta de 14 ani! La 14 ani se consideră că nu mai ești un copil, ci un adolescent în toată firea. În acestă întrebare mi-aș dori să stăm de vorbă civilizat, nu vreau să am de a face cu hateri sau cu păreri negative! Să începem:

Numele meu este Alex și sunt în clasa a 7-a. La începutul acestei clase mi-am propus să învăț mai bine, să iau note mari și mi-am mai propus un lucru... Să îmi leg prietenii și cu fetele, nu numai cu băieții. Sunt de părere că e bine să cunoști și sexul opus ție, felul în care gândește, în care se comportă, în care interacționează și în care flirtează, însă ceva mai profund! Ne-am maturizat mult, de aceea mă bucur că nu se mai râde când îți place de cineva, cum făceam în clasele mai mici dacă mă înțelegeți.
Și am pus ochii pe o fată cu care mă cunosc din clasa a 5-a și cu care mă înțeleg destul de bine, amândoi învățăm bine. M-a atras într-un mod ciudat, eu care nu mă gândeam la ea până acum, chiar nu știu ce m-a făcut să recurg la asta. Ei bine, prin altă fată i-am cerut părerea despre mine și are o părere destul de bună despre mine, iar eu despre ea la fel.
Uitați care e problema:
Am încercat să interacționez cu ea prin pauze, însă muream de nervi când nu știam ce să discutăm. O mai întreb de o materie, de o temă, însă m-am plictisit să o întreb mereu același lucru. Vreau să mai schimb foaia. Vreau să o cunosc suficient de bine și cine știe, poate pe urmă o să se lege ceva între noi. Dar până una-alta, ajutați-ma, ce aș putea să discut cu ea, nu știu, ca să o facă interesată un pic acolo. Nici pe facebook nu prea avem ce discuta, v-am zis asta ca să nu credeți că poate sunt timid, sau ea. Nu e timiditatea! Am citit tot întrebări asemănătoare, însă nu prea îmi conveneau răspunsurile. Și de asta am zis să pun și eu întrebare că poate primesc niște răspunsuri mai bunicele.
Funda obligatorie! happy

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vorbiti despre cartile pe care le-ati citit, faceti schimb de carti si apoi discutati despre ele, asta o sa va duca in discutii de opinii, in care fiecare isi expune modul de gandire, planurile de viitor si asa o sa va cunoasteti mai bine. Discutati despre ultima piesa de teatru vazuta, ultimul concert la care ati fost, de asemenea cu pareri argumentate. Discutati despre ceea ce invatati la scoala si citit suplimentar pentru scoala (nu teme, ci ceva de genul: stii ce am citit suplimentar despre revolutia de al 1948 despre care am invatat ieri? si aici urmeaza ore intregi de discutii captivante daca aveti amandoi informatii in domeniu). Nu e obligatoriu sa fie istoria, poate pe voi va pasioneaza altceva (cu siguranta daca va potriviti aveti apsiuni comune).
Discutii pot avea doi oameni inteligenti si culti. pentru fiecare minut de discutie pasionanta fiecare dintre participanti trebuie sa fi citit mult si apoi sa fi trecut prin filtrul propriei gandiri ce a citit, imprumutandu-i amprenta proprie. Asa cum ai zis, u mai sunteti copii, sunteti la varsta la care deja ati citit marii romancieri si poeti si va indreptati spre marii filozofi. De asemenea, sunteti la varsta la care deja aveti multa cultura generala, deci aveti ce discuta.

| Heyeyey explică (pentru Brigaela):

Aveti dreptate, să știți că mă gândeam să discutăm despre cărți, dar nu știam dacă o să-i placă. Dar știu câteva cărți care-i plac și care totodată îmi plac și mie, și deci știu despre ce vom discuta. Multumesc!

| Kanpeki a răspuns:

Prima data gandeste-te ce hobby-uri/preferinte aveti in comun. Recomanda-i filme sau muzica care crezi ca i-ar placea si ei apoi cere-i pareri. Astfel o vei cunoaste mai bine si veti deveni mai apropiati.
Mare atentie, totusi. Nu o face sa creada ca vreti sa fiti doar prieteni. Odata ce deveniti prieteni, nu mai are cum sa existe ceva mai mult de atat intre voi doi...
Bafta.

| Heyeyey explică (pentru Kanpeki):

Inteleg, intr-adevar, adevarat ce spui. Mersi mult!

| Dugalle a răspuns:

Încet-încet mă apropi și eu de vârsta de 14 ani! La 14 ani se consideră că nu mai ești un copil, ci un adolescent în toată firea.

Asta sa o crezi tu, inca esti in scoala generala, tot un copil esti si nu adolescent.

De abia la liceu poti spune asta intr-un fel si intr-o masura cand intri intr-un colectiv nou de calibrul tau ( teoretic ).

| Heyeyey explică (pentru Dugalle):

laughing Dragă Dugalle, copil ești până la vârsta de 11-12 ani. După această vârstă, gândești altfel, te porți altfel, nu te mai comporți ca unul de 7-8 ani. Deci e greșit ce spui! Acest proces se numește maturitate și un copil nu are cum să fie matur. Că spui tu că băieții se maturizează mai încet, asta e altceva. Dar și ei, la 14 ani încă mai sunt copii, mă? Încă se joacă cu mașinuțele și se uită pe Minimax? Deci te rog.

| Dugalle a răspuns (pentru Heyeyey):

Ca se joaca sau nu cu masinutele, ca se uita la minimax sau nu, tot copii sunt pentru ca nu e cine stie ce de mintea lor.

| Heyeyey explică (pentru Dugalle):

Majoritatea, adevarat, sunt imaturi, cum spui tu. Dar sunt si maturi care incep sa vada viata si nu iau in gluma tot ce spui, daca ma intelegi.

| Bibble a răspuns:

Intreab-o despre ea si nu te descuraja daca vreodata iti spune ca e suparata sau iti raspunde cu "rau" la intrebarea ta "ce faci?". Acesta este de fapt un lucru foarte bun pentru tine, pentru ca daca ea iti recunoaste ca e suparata ai ocazia sa pari (sau poate chiar sa fii) interesat de motivul care o deranjeaza si sa o asculti, sa-i dai sfaturi. Asta o va face sa se simta bine in prezenta ta. Fa-o sa rada, pentru ca fetele se indragostesc foarte usor de baietii care le fac sa rada.

| Heyeyey explică (pentru Bibble):

Mersi mult de sfaturi! Toate raspunsurile sunt bune! Multumesc tuturor!