| anonim_4396 a întrebat:

Vă salut pe toți și vă mulțumesc că ați acordat un timp și pentru o. problemă mai personală de-a mea. Vă anunț din timp că am nevoie doar de o părere, nu știu cum să procedez, și e multișor de citit.
Acum câteva luni am întâlnit online o persoană cu care am tot discutat, bârfit și-am râs până acum. Este vorba de o fată, ea este din SV-ul tării, iar eu din NE. deci relativ există o distanță măricică față de noi, dar asta nu ar reprezenta o problemă. Ea, de câteva ori mi-a mărturisit că. "sunt bun" să zic așa. și deși la început (o lună) cât am vorbit cu ea, nu am fost interesat de aspectul ei fizic. nici acum nu sunt "uau, cât de bună e", îmi plăcea ca personalitate, mă simțeam bine când vorbeam cu ea, dar recunos că e drăguță. Cum eu sunt o persoană foarte timidă și retrasă când e vorba de a mă băga în seamă cu oameni noi (mai ales fete), nu am avut de-a lungul timpului multe relații (cam 3) dar cea mai lungă a fost de o lună și asta prin clasa a9a. Acum eu am 19, peste o lună 20, iar ea peste 2 luni face 17. În decursul timpului am realizat că de fapt nu e vorba doar de o simplă bârfă cu ea, ci că am început să simt ceva pentru ea, chiar simțeam nevoia să o mai aud că spune ceva... aveam un gol când o zi, două nu vorbeam, și tot mă gândeam la ea. Până la urmă am decis că cel mai bine este să mărturisesc, dacă pot zice așa. I-am zis ce am pe suflet și că sunt conștient de faptul că ea nu simte asta, și-am propus că poate ar fi mai bine să. ne oprim din vorbă. Surprins am fost când am aflat că ea nu sa supărat de faptul că. am zis să ne oprim, ci de faptul că o plac. acum practic nu mai am cum să iau contactul cu ea și deși a trecut ceva timp de atunci chiar și acum regret că am spus ce am spus, nu știam că va ieși așa. M-am gândit că cine știe. poate îi e frică de mine. are 16 ani pe moment, cine știe la ce se gândește. mie mi-a trecut faza cu "o plac" după cearta întâmplată, dar nu vreau să las lucrurile așa. nu sunt genul de om care să treacă cu vederea o ceartă de genul cu un/o amic/amică. Mi-ar face plăcere să mai vorbesc cu ea, cum o făceam la început și doar atât, însă nu știu cum aș putea să o fac să înțeleagă asta.

Cum credeți că ar trebui să procedez? Credeți că am greșit așa tare? Că chiar sunt. un obsedat? (așa mi-a zis odată, deși eu nu i-am cerut nimic ei. )

Răspuns Câştigător
| MissADEEL a răspuns:

Eu merg în viață pe deviza să nu regret nimic. Te sfătuiesc să faci la fel. S-a stricat prietenia, dar, măcar, acum știi una și bună: tipa nu te place. Decât să te îngrijorezi pe urmă că ai sentimente nemărturisite sau că, dacă te-ar fi plăcut și ea, nu și-ar fi dat seama, mai bine așa.
Părerea mea e că e cam masochist din partea ta să reiei legătura cu ea. Mai bine rămâi la decizia anterioară. În primul rând, aici vorbim de sentimente nereciproce. În plus, cel mai probabil își va face un iubit și îți va vorbi despre el, cum o să te simți?
Îți faci rău singur știind că mai mult de atât nu se poate, ești ca un copil care nu are voie să mănânce o prăjitură, dar i se permite să o privească și atât.
De asemenea, consider că nu ai procedat atât de greșit, ci că ea a reacționat imatur, neștiind să facă diferența între simpatie și obsesie. Obsedat este cineva care insistă foarte mult, care te spionează, care se chinuie să afle orice informație posibilă despre tine, care se gândește toată ziua numai la cel/cea de care este îndrăgostit/ă, ale cărei activități obișnuite sunt greu de pus în aplicare din cauza gândurilor repetitive pentru cealaltă persoană. Tu doar ai spus că o placi. Atât. A reacționat ca o copiliță, dacă vrei părerea mea sinceră.

Și totuși, dacă vrei cu tot dinadinsul să reiei legătura cu ea, caut-o pe internet, întreab-o ce mai face întâi și explică-i situația și anume că te-ai obișnuit cu situația, că vrei să rămâneți prieteni și că nu vei încerca niciodată să te dai la ea de acum încolo.