| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, draga comunitate.
Ma confrunt de ceva timp cu o majora problema din perspectiva mea dar din perspectiva altuia minora.
Sunt un baiat la vreo 16 ani si din spusele altora, inteligent, cu o mentalitate prea desteapta pentru varsta lui, frumos, still vestimentar excelent etc.
Nu vreau sa intru in detalii destule despre mine fiindca nu conteaza.
Inca din clasa a 8-a de cand nu reusisem sa ma integrez in grupuri, tot voiam sa am si eu unul. Imi doream sa fiu si eu la petreceri, dar, inca de pe atunci (acum sunt a 10-a) nu am reusit sa raman intr-un grup deoarece mereu se ivea acea persoana care nu ma suporta si ma vorbea pe la spate si eram dat afara din grup. Pur si simplu le sunt antipatic oamenilor. Tot ce imi iese este sa am 3-4 prieteni si atat, cu aia ma distrez.
Pana si in clasa mi-am luat jumatate dintre baieti in cap. Deci, chiar daca sunt eu sau daca ma prefac, nu am cum sa stau intr-un grup mai mult de 1 sapt.
Sunt foarte sufletist si pana o jignire minora imi poate strica ziua.
Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| NonZarek a răspuns:

Lucrează la tine, la corpul tău, la mentalitatea ta, fa un sport, te va ajuta enorm. Nu vei reușii peste noapte și nici sfaturile probabil nu le vei accepta fiindcă e normal, dar cu timpul vei realiza singur ca nu merita sa ii asculți și sa pui la suflet. Când găsești grup nou de persoane, și se întâmplă același lucru, încearcă sa vorbești cu persoana respectiva care baga strâmbe despre tine, sau sa vorbești cu tot grupul, sa le spui ca nu ești asa cum zice respectivul, însă eu îți zic ca nu merita, dacă atât ii duce mintea, sa asculte și sa creadă ce spune o persoana despre alta, sunt cam reduși mintali.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi ai zis că ai vreo 3-4 prieteni, de ce nu formezi cu ei un grup? și ei la rându lor aduc pe cineva și tot așa...

| DonEduardo a răspuns:

Acei 3-4 prieteni sunt in clasa cu tine?