| Dhdhhdhfhfh a întrebat:

Bună seara.
Sunt în clasa a noua și înainte să înceapă vacanta am avut un scandal la școală care m-a făcut sa ma transfer de acolo. Dar acum îmi este foarte teama sa fie și școala în care m-am transferat același lucru. Poate o sa îmi ziceți sa nu îmi fie teama sau sa cred ca nu toate școlile sunt asa, dar la mine, de la grădinița până acum a fost asa. Chiar dacă m-am transferat și înainte la clasele anterioare, pun pariu ca o sa fie asa pentru ca orice făceam, cum ma comportam sau cum sunt, era același lucru. Dar pe timpul pandemiei când era școala online, era foarte ok pentru ca făceam școala practic acasă și colegii erau tot acasă. Dar știu ca școala online nu mai exista, dar întrebarea mea este dacă exista o metoda gen sa pun propun o lege la un parlament care sa îl readucă înapoi în cazul în care un adolescent nu poată sa mai meargă la școală sau ceva de genul asta? Eu chiar mi-e frica sa mai merg la școală, chiar dacă m-am transferat.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ce fel de scandal? Poate nu ai spus toate detaliile din poveste.Imi pare rau, mi-e imposibil sa cred ca in fiecare an de la gradinita pana acum te-ai tot mutat din cauza unor conflicte in care tu n-ai avut nicio vina.

Ramane pentru tine sa afli cum e la noua scoala. Poate de data aceasta ai noroc.Regula general e sa nu raspunzi provocarilor de orice fel.Esti acolo doar ca sa inveti, nu sa demonstrezi nu stiu ce, asa cum vezi in toate filmele cu adolescenti in care acestia se incaiera sau se iau la bataie.Succes.

| Hyperion7 a răspuns:

Bro,eu îți înțeleg anxietatea, având în vedere că măcar 2/5 copii trec prin asta sad
Partea rea e că un colectiv e stat mai violent cu cât liceul e mai "underrated", adică de regulă la liceele unde intra toți cocalarii și chestii.Dar cum nici liceele de prestigiu nu mi-e rușine, singura soluție este să ignori conflictul.Cum? Ignorând pur și simplu.
Și eu am avut parte de cateva atacuri adresate mie personal pentru nimic și am tăcut din gura, i-am explicat dirigăi tot și aia a fost(și nu, nu am fost un laș că am făcut asta laughing de ce? Pentru că eu nu puteam sa ii atac, ei fiind 6 contra 1 și am zis sa ii panalizez unde-i doare cel mai tare și anume media la purtarehappy ).
Așa că atunci când erau conflicte mai mari pe care nu le puteam opri, mai făceam și asta, dar când eram bârfit sau mai știu eu, ignoram pur și simplu.
Ideea e că na, șansele să te înțelegi cu toți colegii e chiar mica, așa că nu dispera.Trece si liceul și dai in viața de alții mai nebuni, poate sad
Cât despre lege, sa zicem că poate ai avea șansa sa trimiți o lege (deși puțin probabil)…dar de aprobat nu știu cine o sa o aprobe...probabil nimenistraight face
Așa că ia-ți inima-n dinți și învață carte, pentru tine,nu pentru ei.
A, și să îți mai zic un lucru, aia care mă mai hărțuiau uneori n-au luat bacul niciunul, spre deosebire de mine care l-am luat și fără meditațiiwinking
Nici cu meditații vreo 2, deci concluzia e că da, înveți doar pentru tine și ei oricum nu vor mai conta.
Bafta multa!