| 24Maria a întrebat:

Buna seara,T P U! As vrea sa ma inscriu la o facultate,dar nu stiu care. De asta am nevoie sa ma ajutati voi. Care este cea mai buna,cea mai usoara, cum sunt profesori, se da examen la inceput sau nu, si din ce, taxa ..chesti de genul asta. Multumesc!
P.s: Funda.

2 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Pai ce domeniu vrei? Intrebarile pe care le-ai pus difera de la o facultate la alta. Cea mai buna ar fi "Medicina" sau "Politehnica" sau cel putin acestea se cauta in ultima vreme. Nu sunt exluse nici "Jurnalismul" sau "ASE-ul" Facultate usoara nu exista! La toate trebuie sa inveti destul de mult ca sa nu pici examenele, iar primul an este intotdeauna cel mai greu. Desigur ca materia de examen la o facultate de "Istorie", "Geografie", "Sociologie" este mai simpla ca la "Medicina" de exemplu, dar la toate trebuie sa inveti. Sunt facultati la care dai examen la inceput, exemplu : "Medicina", "Politehnica", "ASE" etc si sunt si facultati la care intri pe baza de dosar, sau mai sunt cele private unde intri sigur, trebuie doar sa promovezi bacalaureatul. Profesorii, depinde de noroc, unii vor pune un mare accent pe prezenta la cursuri, altii nu. Taxele anuale le gasesti aici :

http://www.economica.net/......57578.html

| pilifalexandru a răspuns:

Depinde de ce materii iti placeau in liceu ce profil ai avut la liceu, ce profesie te-ar atrage, cat de mult esti dispusa sa inveti facultatii.
Facultati foarte grele: medicina, drept, politehnica.
Facultati mai usoare: A.S.E, Limbi straine.