| Zizititi1234 a întrebat:

Buna seara,TPU! Am nevoie de putin ajutor legat de adolescenta asta.M am îndrăgostit nebuneste de un băiat și nu îmi mai pot lua gandul de la el. Zi,noapte,amiaza, cand mănânc, cand ma uit pe telefon efectiv tot timpul imi sare gandul la el si nu stiu ce sa mai fac. Ma omoara faptul ca el nu ma vrea deloc si mai ales ca suntem si colegi de clasa si am ajuns sa ma consider urata si sa nu ma mai iubesc si din cauza lui pentru ca el place o alta fata de la noi din clasa și nu pe mine.Ce sa fac oare ca simt ca înnebunesc.Cum il pot face sa fie atras de mine?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca stii sigur ca-i place de o alta fata, ar trebui sa accepti asta...totusi ti-a dat el de inteles ca nu te place?
faptul ca sunteti adolescenti este putin complicat pentru faptul ca nu aveti un echilibru in emotii si sentimente, el poate sa o placa pe acea fata la fel ca pe multe altele, asta nu inseamna neaparat ca este intr-o relatie cu ea si ca tu pe viitor nu ai avea nicio sansa sa nu-i intri tu in grații acelui baiat
nu intra in depresie pentru asta! esti tanara, sunt sigur ca esti minunata asa cum esti tu
nu este el singurul baiat din lumea!
ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si pe viitor abordeaza baieti care-ti plac sau macar da-le de inteles, in orice caz incearca sa cunosti baieti chiar si in grupul tau de colege, amice, cand iesiti sa va plimbati etc
Nu sta inchisa in tine si nu te limita la faptul ca daca un singur baiat nu te place esti naspa!
si cele mai frumoase femei din lume si cei mai frumosi barbati pot in viata asta sa fie refuzati la un moment dat de o anumita persoana!

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, dragoste cu sila nu s epoate face!
Ti-as recoamanda sa cuplezi si creierasul cand te gandesti la el, ca-i cel mai urat lucru, sa te bagi cu forta in sufletul unui om care nu te vrea si nu te place, fiindca ala ajunge sa te urasca.
Este imposibil sa faci pe cineva sa te placa, daca acea persoana nu te place si nu simte nimic pentru tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu vreau sa te dezamagesc, insa afla ca nu exista atractie cu forta.Sa iti desconsideri propria persoana si aspectul tau fizic din cauza unei asemenea situatii triviale(iti vei da seama mai incolo cat de nesemnificativa este si vei rade copios) este nociv.Imi imaginez ca ti-a cazut lumea in cap, insa incearca sa sa privesti dincolo de toata problema, chiar nu trebuie sa te dai peste cap si nici sa devii disperata fiindca se va vedea de la o posta.Crede-ma ca nu asta doresti.Ai putina incredere, eu iti spun ca sigur vei gasi baiatul potrivit pentru care nu trebuie sa faci mare lucru, te va placea asa cum esti tu.Iar sa te compari cu alte colege, iarasi, iti face foarte mult rau. Sper sa iti dai seama de asta macar mai incolo cand mai cresti.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu îl poți forța să te iubească,dragostea cu sila,nu se poate!
Singura soluție este să te resemnezi! Băieți vor mai fi de acum înainte,nu e primul și nici ultimul care îți va fura mințile.
Încearcă să nu te mai compari cu alții,ești frumoasă așa cum ești! Zicea cineva că fiecare e frumos in felul sau,acum tind sa dau dreptate, pentru că așa e.
Frumusețea este subiectivă și dacă cineva te vede frumoasa, altcineva te poate vedea urâtă,așa că tu trebuie sa cazi la pace cu tine și să te accepți așa cum ești!
Degeaba cauți validarea unora,deși poate o vei primi, va fi temporara, iar dacă nu o vei primi, repet, fă pace cu tine pentru că ești frumoasă așa cum ești!

| Alfheimr a răspuns:

Zci sa te duci la o vrajitoare, oricum ai zis ca te gandesti la el in timp ce mananci, daca inca poti sa mananci nu e serios

| ofiterfantomayt a răspuns:

Sincer eu ca baiat, ti-as recomanda sa nu mai ai speranțe cu el ca daca asta a ales asta a ales, dar sa știi ca mai sunt și alți băieți...corect, nu ca el dar poate ca daca nu iti merge cu el nu e pentru tine, asa a vrut barbosul. Sper ca te-am ajutat