| Tiger7777 a întrebat:

Buna seara TPU, simt ca trebuie sa spun cuiva asta... Totul a inceput acum 2 ani cand aveam 13 ani, si eram clasa a 6-a. Un prieten mi-a zis sa fac si eu niste videoclipuri pe YouTube. Prima oara am refuzat, dar dupa a tot insistat si am zis" Gata, ma apuc si devin popular" am pus niste videoclipuri incredibil de jenante, in care m-am facut de ras ( incredibil de tare, am fost super penibil), alea nu le mai pot sterge niciodata deoarece am uitat parola, e-mailul de la contul ala de Google (De atunci am avut cam 10 conturi de Google, a trebuit sa mi le fac pentru ca imi erau sparte mereu de hackeri) si toata scoala, aproape tot orasul a aflat de asta. In scurt timp foarte multa lume pe care o cunosteam a inceput sa strige dupa mine, sa-si bata joc de mine, si la inceput ma enerva foarte tare asta dar cu timpul m-am acomodat si am inceput sa accept ideea ca sunt un nimic, pe atunci eram foarte, sa zic asa "prost" insa am devenit incredibil de destept, poate chiar geniu ( Nu exagerez, am IQ-ul de 126). Acum toata lumea ma crede foarte prost, toata lumea ma critica...Am zis ca nu-i bag in seama insa pe dinauntru, toate batjocurile, urlaturile m-au facut ce sunt acum, nu am prieteni, am doar 2, insa si aia stau cu mine doar cand sunt singuri si am devenit un om incredibil de rusinos,parca cu frica de a nu gresi in fata lor, a nu-i face sa creada ceva despre mine, a nu-i face sa ma urasca,nu am avut niciodata o prietena, desi mi-am dorit foarte tare sa simt ca cineva ma iubeste, ca ma imbratiseaza, ca sta cu mine din placere sad, deoarece sunt prea rusinos si in fata lor, totul din cauza acestor videoclipuri. Spun din nou ca sunt foarte destept( Nu vreau sa ma laud, dar poate ajuta) Orice ajutor este binevenit, un sfat, ceva sa mai scap de jena asta (intr-un timp ma gandeam sa plec in alta tara, oriunde fiindca vorbesc engleza, franceza, spaniola si germana dar sunt mai sarac)?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stii care este problema ta? Te crezi foarte destept, desi esti un pic mai destept ca media. Cat timp vei purta povara asta, vor rade toti de tine oriunde te duci. Pana nu scoti peste 160 la iq, scoate-ti din cap ideea ca esti foarte destept, fiindca chiar e o tampenie

| Nemessys a răspuns:

IQ DE 126? Zau?
Revenind la subiect, nu ai ce sa faci. Daca ei au fost crescuti cu mentalitatea asta de a rade de oricine, aia e. Asta este lumea din ziua de azi, cauta defecte la ceilalti ca sa rada de ei si sa para ei mai superiori, inloc sa caute calitati si sa aprecize omul pentru ce este. Imi pare rau sa-ti zic dar ar trebui sa suporti asta mult si bine dar chiar nu e nimic de facut. Aia e. cu totii facem greseli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Pe undeva ma regasesc si eu in "povestea" ta. Tu trebuie sa stii ca nu esti: Cum arati, cum te imbraci, ce porti sau mai ales cum te vad altii. Incearca sa-ti pui niste intrebari, cum ar fi: Ce e mai important, cum ma vad eu sau cum ma vad ceilalti? Daca o sa traiesc precum vor ei si nu precum vreau eu, oare o sa fie mai bine? Oare nu intotdeauna va exista cineva care sa ma critice orice as face? Daca te-am ajutat, ma bucur mult! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-mi link cu videourile si ti le scot in maxim 72 de ore. (ai cuvantul meu ca nu rad de tine si nu le distribui, nu-s genul sa fac asa ceva. Evident, imi dai in privat.)

Acum inca ceva, nu esti asa destept precum te crezi.

| 1231242 a răspuns:

Mergi mai departe, da stiu un sfat nasol, dar da.

| Roxy_9262 a răspuns:

Atunci cand esti jignit, opreste-te si spune-le frumos, cu incredere in tine ca te deranjeaza si sa se opreasca. Conteaza foarte mult atitudinea ta. De exemplu, 2 persoane se impiedica si cad. Iti va veni sa te comporti diferit cu fiecare. De unul vei rade si vei face glume pe seama lui, pentru ca observi ca se simte jenat, iar pe celalalt abia de-l observi pentru ca rade de el insusi si se ridica.