| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, TPU! Va rog din suflet să-mi răspundeți la această întrebare. Sunt in a12a și vreau că după ce termin liceul sa dau la limbi straine. As vrea sa fac germana-engleza, dar eu știu și spaniolă. Așadar am doua întrebări:
1)Daca dau la germana-engleza pot sa fac și spaniolă în ăștia 3 ani? Adică în timpul facultății pot sa mai aleg și alta limba în afara de germană și engleză?
2) Pot fi traducător cu diploma și în germană, engleza și spaniola?
Dau funda mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

La Bucuresti poti alege si o a treia limba optionala, deci poti sa faci si spaniola.

Ca sa fii traducator nu e neaparat nevoie de facultate. Daca ai terminat liceul si vrei sa fii traducator, te duci la Ministerul Culturii si dai un examen in limba pe care o stii tu foarte bine si daca iei peste 7 primesti diploma de traducator. Poti sa dai cate vrei tu.

Daca termini facultatea de limbi straine, NU mai primesti diploma de traducator, tot va trebui sa dai examenul ala la Ministerul Culturii.

In concluzie, facultatea asta o faci daca vrei sa inveti limbile acelea, cu diploma de absolvire nu prea ai ce face...

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu stiu in alte orase dar in Timisoara da, poti, poti chiar si 4 limbi deodata daca faci fata la atatea.
Si da, poti avea diploma de traductor in oricate limbi cat timp termini un profil pe aceasta specializare sau dai un anume examen in cazul altor specializari

| RAY a răspuns:

Daca alegi deutsche eu te sfatuiesc sa numai inveti alta limba, limba germana are nevoie de mult timp