| joghu22 a întrebat:

Sfaturi de cum pot scapă de gândirea negativă?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamaria82726 a răspuns:

Gandirea negativa poate veni si de la neincrederea in tine. Adica mereu ai impresia ca totul va iesi rau sau ca nu vei reusi. Depinde de tine sa schimbi asta...trebuie sa incepi sa iti apreciezi valorile si sa te iubesti pe tine. Si este important sa constientizezi ca nu toti suntem buni la toate. Si daca o data nu ti-a iesit ceva bine, nu inseamna ca totul va iesi rau de acum. Incearca sa te cunosti si sa stii ca esti bun in anumite domenii.
Gandirea asta negativa este intr-un fel si o trasatura de caracter. Dar noi traim ca sa invatam, sa ne perfectionam si pe zi ce trece sa fim tot mai buni si sa devenim cea mai buna varianta a noastra.
Nu trebuie nici sa ne apreciem mai mult decat este cazul, ci sa fim echilibrati.
Hai sa lasam gandirea negativa, trebuie sa avem credinta ca totul va fi bine!

| joghu22 explică (pentru anamaria82726):

Mulțumesc frumos pentru raspuns!

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Incearca sa fi mai bun si sa iti ajuti aproapele fie ca este vorba de un batran care nu are ce manca fie ca ajuti pe oricine si gandirea negativa se va schimba.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cauta cauza acestor ganduri. De ce te gandesti la asta? Ce te face sa te gandesti la asta? Ce se intampla daca nu te gandesti? Mai intereseaza pe cineva decat pe tine? Are rost sa te gandesti?

Daca sa zicem ca ai fi tu singur pe lume, singurul, sau sa zicem ca ai fi cel mai bogat om din lume, ai mai avea acele ganduri? :/

Raspunde la aceste intrebari si nu o sa mai ai, daca asta vrei big grin

| CleanHeart a răspuns:

Trebuie sa iti gasesti activitati care iti plac happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gândind pozitiv.

Dumnezeu te iubește! happy
Restul sunt detalii.

| Anaagent007 a răspuns:

Gaseste o persoană care sa te faca sa te simti bine si sa-ti dea motivatie pentru ce faci, ps.caut si eu o astfel de persoana

| LaFIX a răspuns:

Da, pai încercă să îți trăiești viața, să faci ce îți place, faci ce vrei cu viața ta cat timp nu faci rău cuiva! Și gândește-te că dacă nu ar fi lucrurile mai rele care se întâmplă, pedepsele, nou că oamenii nu am învățat mai nimic în viață, și nu am mai prețui momentele faine, totul nu s-ar părea nașpa ori cât de fain ar fi după o vreme, Ing și iang, fără momente le grele din viață, nu ar fi momente placute, dar totuși e bine sa comunicam, și să ne susținem, încercând să evităm conflicte