| anonim_4396 a întrebat:

sper ca veti citi tot chiar daca intrebarea e anonima! imi place de un baiat de la mine din clasa! este blond ochi caprui pistrui(nu multi) are trasaturi aproape ca mine.prietenele mele spun ca ne potrivim...cam toti baieti din cls ma plac in afara de el. nu stiu daca e rusine sasi exprime sentimentele dar mi-a spus ca ma place 14% dar se poarta foarte frumos ca mine ne intalnim afara stam de vorba si imi ia apararea cu toate ca am cele mai mari note din cls si cateodata ma rade cu baieti ferinduse de mine. ce sa fac sal atrag? please help!(e cu un an mai mic ca mine)puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| sweet_3921 a răspuns:

Nu ezita! Spune-i ca il placi. Sa iti dau un exemplu (cazul meu):
Eu trec acum in clasa a 8-a, dar in timpul anului scolar care a trecut, cu 2 saptamani inainte sa se sfarseasca am primit un mesaj de la o colega in care imi zicea ca stie,, o veste bomba ". Am intrebat-o ce s-a intamplat si ea a zis D (sa zicem ca asa il cheama -nu vreau sa du nume ) ii place de mine. Nu mi-a venit sa cred thinking Mai ales ca in acele zile ma cam abatuse un gand : ca eu sunt tocilara (aveam tot cele mai bune note din clasa )si credeam ca ma voi transforma intr-o tocilara, si nu voi mai fi chiar asa de agreeata, iar vestea asta, a piacat asa ca o surpriza!
Prima data ma intrebau colegele daca vreau sa stau cu el, deoarece D le punea sa ma intrebe -era oarecum timid ca sa zic asa- ii era frica sa ma intrebe chiar el.
Dupa ce a vazut ca eu nu dau nici un raspuns si i-am cam dat de inteles ca nu imi place faptul ca pune pe altcineva sa ma intrebe, si i-am si zis :
-,, De ce trebuie ca ele sa fie interlocutoarele tale? "
- :,, Tu vrei sa ma faci sa prind curaj si sa te intreb personal? "
- Daaa,(i-am zis cu jumatate de gura)
A trecut cam o saptamana si ne salutam doar. Dar pana la urma baiatul si-a luat inima in dinti si cand veneam de la scoala, in microbuz, m-a intrebat :
-Voiam sa te intreb daca ai vrea sa stai cu mine?
- Nu stiu ce sa zic ...gandestete si tu ca vine sfarsitul anului si nu ne mai putem vedea
-Pai, (nu stia ce sa mai zica)
M-a mai rugat de ceteva ori si la inceput i-am zis sa ma lase sa decid apoi l-am refuzat, dar el a insistat in continuare si am inceput sa il plac si su cat de cat.
Baiatul e dragut, mai ales faptul ca el e blond cu ochii albasti-verzui si eu sunt blonda cu ochii albastrii-verzui, e inlt nu e papa lapte, nu e foarte foarte stralucit la invatatura dar nici unul din cei prosti.
Pana la urma am acceptat, ai asta am facut-o chiar in ultima zi, pe ultima suta de metri, inziua cu serbarea.
De atunci nu ne-am vazut decat odata la scoala cand ne-a chemat diriga in vacanta sa facem ceva. Nu pot nici sa vorbesc cu el (alte cauze) si suntem si departe unul de altul ~10 km.
Si acum imi e dor de el. Deaceea am vazut ca e adevarat proverbul : Nu poti vedea cat iti place un lucru deacat atunci cand iti lipseste.
Poate ca ai invatat ceva din povestea mea.
PS:Lui D ii placea de mine de 1 an si jumatate dar ii era,, frica" sa imi spuna. Deci nu fi chiar atat de sigura pe acel,, te iubesc 14%". Poate ca e putin timid.Tot ce trebuie sa faci e sa fi sincera si directa. Nu face ceva orin intermediul altcuiva. Baiatul va intelege ca nu il placi indeajuns daca iti e teama sa il intrebi chiar tu.
Mai incearca! Sigur o sa reusesti!
Bafta!
Si poate imi dai o fundita.

| sweet_3921 a răspuns:

Si apropo ...pentru un an nici nu mai conteaza varsta mai ales daca sunteti in aceeasi clasa. Pupici:*