| irina3893 a întrebat:

Stiti cumva la ce as putea sa pic la examenul medical pentru liceul militar? Precizez ca nu vad bine

Răspuns Câştigător
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Daca mănânci chestiile alea o sa iti iasă analizele de sânge aiurea si te resping astia. La ce probe poti pica : Îs toate eliminatorii de la medical pana la proba sportiva inclusiv psihologic acu totul depinde doar de tine.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Deja ai spus singura ca nu vezi bine. Este clar un motiv ca sa pici examenul medical.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu vezi bine, mergi de urgenta la un control oftalmologic si ti se vor prescrie ochelari.

| irina3893 explică (pentru Violleta2022):

Port ochelari, dar nu văd nici o ameliorare. Stii cumva daca exista o limita la dioptrii sau ceva de genu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru irina3893):

Am impresia ca este cumva -1
Era cineva aici cu +1.75 la un ochi si +2 la celalalt si a fost respins.

Faptul ca tu nu vezi bine nici cu ochelarii existenti, este pentru ca nu ai masura potrivita si trebuei s amergi din nou la Oftalmolog si sa fii testata din nou.
Ochelarii nu amelioreaza vederea, doar functioneaza ca o lupa, marind lucrurile!
Ca atare, vederea nu se va ameliora!
De aceea ai nevoie sa mergi cel putin ANUAL la verificarea ochilor, la oftalmolog, ca sa iti dea alta masura, sa poti sa vezi foarte bine.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Mi se pare ca limita la dioptrii este de 3. In rest te verifică la absolut tot. Un sfat : Înainte de controlul medical ( cu 2 zile cam asa ) ai grija la alimentație ( fără prostii, carne multa si altele ) si in ziua controlului nu mănânci nimic decât dupa ce ti-au luat probe de sânge si urină.

| irina3893 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Daca mananc cipsuri, ciocolata si toate porcariile astea se pot schimba rezultatele nu? E posibil sa dea gresit si sa nu mi iasa bine? La ce probe m ar putea declara inapta? Multumesc!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru irina3893):

Daca mănânci chestiile alea o sa iti iasă analizele de sânge aiurea si te resping astia. La ce probe poti pica : Îs toate eliminatorii de la medical pana la proba sportiva inclusiv psihologic acu totul depinde doar de tine.