| elena272 a întrebat:

Buna. Stiu ca e mult de citit, insa mi-ar fi de folos un sfat. Am inceput sa imi pierd cam toti prietenii. Mi am pierdut cam si cea mai buna prietena, inca din copilarie stateam 7/24 impreuna. Ceva pare ca ne a distantat si nu doar la ea ci la toate prieteniile pe care le am avut, la ea macar ar mai fi un motiv anume desi am incercat sa fac in asa fel incat sa reparam,dar pare ca nici ea nu prea vrea asa mult si da impresia ca vrea sa ne mai distantam,sa nu ne mai spunem tot din viata noastra si tot asa. In rest,cu ceilalti,se pare ca iar la fel, am inceput sa renunt si eu intr-un final pentru ca mi s-a luat mereu ca eu sa dau mesaj sau sa initiez o iesire pentru ca altfel s ar strica si prietenia aia superficiala de o mai avem, asa ca si cu ei la fel e o distantare. Se pare ca eu cand vreau sa initiez o iesire sau sa vb cu ei nu ar fi asa de dornici sau nu ma baga asa mult in seama,imi raspund dupa ore si daca nu ii mai intreb la cat ne vedem eu nu mi ar mai da si nu am mai iesi desi asa discutasem. Faza e ca m-am saturat sa las atat de la mine,eu sa nu pot sa le spun cand ma supara ca altfel m ar lasa de tot si nici nu ar mai raspunde si chiar as ramane singura. Nu este vorba ca insist sau ca milogesc sa iesim,insa,eu incerc sa nu rupem prieteniile pentru ca nici nu am avea motive dar na. Acum ce sa mai zici,probabil trebuie ca caut alti prieteni,dar e greu sa mai gasesc,am incercat,nu am gasit si n am fost acceptata nici de uni dar nici de anumite grupuri, ca a incercat o fata sa ma bage in grup si aia nu m au acceptat, ca cica sunt urata si proasta. Ideea e ca sunt si mai diferita de restul, adica am gusturi mai diferite si nu stiu probabil ca de aia nu gasesc pe nimeni sa fim pe aceeasi lungime de unda. Voi ce m ati sfatui sa fac si daca vreti sa vb mai multe, vb pe privat si poate ne imprietenim.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai pierdut nimic, dimpotriva, abia acum vezi cine iti este prieten adevarat, fiindca cel adevarat nu te paraseste la greu.

Nu cred ca ai motiv de ingrijoarare, fiindca prietenii vin si pleaca si pe aia ti-i alegi tu, asdar poti sa-i schimbi tot timpul, pana gasesti pe cineva care sa fie ca si tine, simtindu-te bine in prezenta lui/ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mai încerci.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ti-am mai zis sa nu iti mai atribui aiurea etichetele, urata' si, proasta'.Eu ma indoiesc ca acei oameni au zis asa, dar tu consideri ce vrei.

Din ce descrii aici acele relatii nu se puteau numi de prietenie ci de oportunism.Cand esti prieten cu cineva ai respect fata de el/ea, vorbiti despre ce va deranjeaza astfel incat sa fie bine pentru ambele parti si cautati sa ramaneti impreuna pentru ca e fun. Tu doar te-ai lipit de niste persoane carora nu le pasa de tine, altfel ar fi iesit cu drag atunci cand propuneai ceva si ti-ar fi raspuns la timp.

Pe masura ce avansezi in viata prioritatile se schimba, relatiile cu prietenii trec pe alte locuri, dupa cariera si familie, deci e de asteptat sa se mai raceasca lucrurile.Trist e atunci cand nimeni nu mai face niciun efort sa pastrati legatura.

| xkhldhoudody a răspuns:

Buna.
Asa e viata. Prietenii vin si pleaca. Focuseaza te pe ceva sa nu te mai gandesti la asa ceva. Si eu am trecut prin asemenea situatii, dar asta e viata, n ai se sa i faci.
Numai bine