| StevenStallone a întrebat:

Cum pot sa ma bag în seama cu fata? Nu am foarte multe prietene si simt ca am nevoie de nisite sfaturi venite de la o fata. Nu vreau neaparat sa imi fac iubita, doar ca de cand mă stiu nu am avut fete foarte apropiate cu care sa vorbesc.Am avut o singura fata, mai mare cu 1 an, de care eram foarte atasat. Ne ajutam reciproc cu sfaturi si chiar imi facea placere sa vorbesc cu ea. Din pacate a plecat acum ceva timp (3-4 ani) in Italia si, in ciuda faptului ca eu am incercat sa tin legatura cu ea, ne-am distantat din ce in ce mai rau. Ajunsese sa raspunda scurt si strict doar la ce intrebam ( "bine" "da" " nu ") asa ca am decis sa o las, sa nu mai insist. Acum imi lipsesc foarte mult sfaturile ei si orele in sir in care vorbeam.
Baieti am foarte multi prieteni, insa cu fetele ma bag mai greu in seama si as vrea niste sfaturi. Cum fac sa ma imprietenesc cu o fata, cum incep discutiile ( asta mi se pare cea mai grea chestie ). Ce tip de subiecte sa abordez ( cu baietii e usor, un fotbal, un joc pe PC si gasesc subiecte in comun, dar cu fetele e mai greu )
Simt ca am nevoie de sfaturi ( si afectiune de ce nu ) din partea unei fete
Va rog frumos ajutati-ma. Dau funda celui mai util raspuns
PS Am uitat sa mentionez am 17 ani ( clasa a 11-a )

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca si fata e cat de cat interesata sa vorbeasca cu tine se vor dezvolta usor subiecte. Intreab-o despre ea, ce-i place sa faca, hobbiuri, familie etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa poti sa ai subiecte de discutii si cu fetele trebuie sa si citesti nu sa te uiti numai la fotbal si sa te joci pe PC. Un exemplu: DOOM (Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane) nu specifica nicaieri "a ma baga in seama". Si stii de ce? Este perfect gresit gramatical. Nu te poti baga pe tine in seama. Cum nu te poti rade ci doar razi. Eventual o fata ar putea sa te bage ea in seama sau tu sa o bagi pe ea in seama. Dar sa te bagi singur in seama, in gramatica, este ca si cand ti-ai da singur un sut in testicule. De aici, de la lucruri marunte trebuie sa pornesti si poti ajunge la lucruri mari cu toate ca, dupa parerea mea, este un picut cam tarziu. Stiu ca o sa te superi pe mine dar asta e.

| R0R0 a răspuns:

O relatie de amicitie cu o fata presupune multe.Mai ales daca ea se indragosteste de tine si crede ca sentimentele sunt reciproce.
Dar daca insisti, puteti vorbi despre voi, va prezentati. Despre muzica, despre trupe favorite mai puteti discuta.

| Madesz a răspuns:

O întrebi ce face, dacă nu o cunoști fă cunoștință, Cati ani are, ce zodie e, ce îi place să facă în timpul liber... Mai multe pe privat. happy