| anonim_4396 a întrebat:

.Stiu ca poate o sa ma faceti nebuna sau mai stiu eu cum,dar nu imi mai pasa. Vreau sa ma descarc intr-un fel.Pur si simplu simt ca mama pe care o am nu e mama mea adevarata, tot ma gandesc ca eu as fi avut o mama care sa ma iubeasca si sa ma inteleaga.Nu ca mama pe care o am sa imi spuna :,,Mi-e sila si mi-e scarba de tine."Nu i-am dat niciodata un motiv intemeiat pentru care sa imi spuna:,,Regret ca te-am nascut." sau sa ma faca,,hahalera" sau,, boschetara".E atat de greu ca mama ta sa iti adreseze niste cuvinte pe care nimeni nu ar fi in stare sa ti le adreseze.Mama vede mereu ca problema certurilor noastre se datoreaza mie.Dar nu este asa.Problema este la ea.De la varsta de 4 ani dadea in mine cu pumnii, nici nu imi mai aduc aminte de ce.La 4 ani,momentul acela mi-a ramas tiparit mereu in minte,mi-a spus,, Te calc in picioare" si a facut asta la propriu.Stateam pe o canapea si s-a urcat cu picioarele pe canapea si dadea in mine cu picioarele, se pusese cu ele pe mine..Cand i-am adus aminte asta la varsta de 16 ani, ca eu am 16 ani acum,a inceput sa zica :vaai,ce le inventezi numai sa ma pui pe mine intr-o lumina proasta straight face. Ea este,, mama" care m-a dat cu fata de calorifer in clasa a5a,a doua zi la scoala toate colegele radeau de mine si spuneau :,,cu cine te-ai batut?" Cand i-am adus aminte asta a spus:,,tu ai alunecat,ce sa-ti fac. Acum o luna,eram la munte,m-a dat cu capul de scaun,aproape sa lesin. Cand il strigam pe tata dupa ce ma daduse ea striga:,,Vino repede ca a cazut." Nu ca ea m-ar fi dat cu capul. Si tata,nu e mai presus decat ea.Ei se pliaza unul dupa altul.Daca unu ma bate si ma cearta,de ce unu sa spuna :,,nu mai da in copilul nostru." Nuu,da si celalalt. Tata imi da pumni in fata,in cap si picioare in burta. Asa ad parinti,aplauze, va rog! Iar dupa toate astea poate va intrebati ce le fac eu.Eu nu le fac nimic.Sunt eleva in clasa 9a la cel mai bun liceu din oras,am numai note peste 9, mereu am invatat. Daca ei ridica tonul la mine pe mine ma doare capul si daca incep sa plang, ei incep sa ma loveasca pentru ca spun ca aduc rele in casa daca plang si ma bat cat pot ei de tare. Mama niciodata nu m-a consolat.Stiti cum este sa plangi si mama ta in loc sa te ia in brate sa te stranga la piept aceasta sa te loveasca si sa te injure? Mi-e mila de mine, imi aduc aminte pe la varsta de 9 ani,eram la o vecina,aceasta plangea,iar mama ei a luat-o in bratele sale si o consola,eu facusem o fata,pentru ca nu mai vazusem niciodata asta,mama niciodata nu mi-a facut asa, ma uitam..nu stiu,ca un copil abandonat. Nu le-am facut niciodata nimic.Ei pur si simplu ma traumatizeaza,tata de mica mi-a dat sensibilitatea la nas, mi-a dat o palma foarte tare cand eram foarte mica si de atunci imi curge repede sange din nas la unele accidente minore..Cand le spun ca pot suna la politie pentru vatamare corporala ei rad si spun: suna, dar nu mai stai in casa.Sincer,as pleca de la ei,din casa asta,stau si cu mama,,mamei" mele care este insuportabila,ma face curva,paranama, daca invat pana la 12 noaptea....As pleca.dar am bani in familia asta, beneficiez de orice..mai putin de iubire.Tin foarte mult la mamele prietenlor mele,poate de asta m-am atasat si asa de repede de ele,fiindca eu nu am o,, mama" adevarata.Sincer,chiar simt ca mama mea e undeva,undeva in lume, mi-o imaginez cum ma mangaie si ma pupa pe frunte.

5 răspunsuri:
| MDenisee a răspuns:

Si care credeam ca sunt singura care pateste ce pateste, viata e cruda, trebuie sa rabzi pana ai sa pleci happy

| ana5 a răspuns:

Buna,imi pare rau ca traiesti astfel de lucruri urate.Nu pot spune ca inteles exact ce simti tu, ca pana la urma doar cei care trec prin asa ceva stiu cum este, insa te cred si imi imaginez ce traiesti.Este foarte greu pentru tine sa pleci de acasa mai ales daca nu ai la cine sa stai si cu ce sa te intreti, dar si sa suporti toate lucrurile acestea.Sincera sa fiu chiar nu stiu ce sfaturi sa-ti dau...

| MariaAvMi a răspuns:

Pff am plans cand am citit ceea ce ai scris aici... draga mea incearca sa fii puternica si cel mai bine apeleaza la o prietena de-a ta, cu siguranta te va ajuta iar in caz contrar imi poti trimite oricand un mesaj privat, ma ingrijoreaza situatia ta si as dori sa vad ce mai faci. Te rog ai grija si "parintii tai" nu sunt parinti.

| Frumusikkkaa a răspuns:

Buna! Draga mea sa stii ca nu esti prima si nici ultima care este in sitoatia ta (estia nu sunt parinti).Cel mai bine e sa vorbesti cu cea mai buna prietena a ta si sa o intrebi daca poti sta la ea o vreme sau sa mergi la un pshiolog sau SAU CEL MAI BINE E SA MERGI IN GRIJA LA UNEI RUDE care tine cel mai mult la tine (scuze pentru greselile de punctoate)eu iti doresc succes in continuare sa fii sanatoasa si incearca sa vorbesti cu parinti tai adica sa le spui sa nu se mai comporte cu tine asa :* SUCCES!

| Msgpro a răspuns:

Asta ii mama ta adevarata care iti face atata rau? :/