| enamel a întrebat:

Sunt acum in clasa a 9'a si pana ce termin liceul as vrea sa dau cambridge, ecdl si cisco.Sunt destul de buna la limba engleza si informatica.La ce facultate credeti ca ar trebui sa ma duc? am si eu niste idei, dar as vrea sa aud si alte pareri. aa si dupa acea facultate, pentru ce loc de munca as putea opta? Multumesc pentru raspunsui, iar cel mai bun va primi funditabig grin:X

6 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Şi eu aş vrea să dau examenul Cambridge; doresc să urmez facultatea de litere şi să devin profesoară de limba engleză şi/sau translator.Sunt informată în privinţa salariului mizer pe care o să-l am, dar consider că trebuie să-ţi placă jobul pe care îl ai, nu să munceşti doar pentru bani.

Baftă!

| AnnAnne a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Daca pleci in afara nu va fi un salariu atat de mizer ca aici...

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru AnnAnne):

Așa este, ai dreptate. Inițial doream să devin profesoară de limba engleză și intenționam să plec în altă țară, dar acum oscilez între Facultatea de Drept și cea de Litere...

| bebesweet a răspuns:

Parerea mea este sa te duci la cibernetica daca zici ca stii engleza si informatica
iar ca loc de munca sa stii ca in america ai o multime de posibilitati:informatician. specialist IT, profesor de informatica sau engelza etc
ai putea chiar sa lucrezi la nato tongue
am cunoscut o tipa care a luat acolo si acum are un post destul de profitabil la nato
iar avand in vedere ca un profesor in america este platit cu cel putin 1200 $ pe luna n-ai nmc de pierdut
mai te distrezi si u putin si mda cam asta ar fitongue

sper ca te-am ajutathappy

| didina6850 a răspuns:

Eu am o curiozitate. ce ii cisco asta?

| enamel explică (pentru didina6850):

Cursuri CISCO:

It essentials
CCNA exploration
CCNA Discovery
CCNA Security
CCNP(Route, Switch, Tshoot)
IP Telephony (VoIP)
Network SECURITY
JAVA
Poți alege dintre aceste module, faci ore si dai un fel de examen și primești o diplomă.