| libratop a întrebat:

La ce facultate m-as putea duce dupa ce termin liceul, in conditiile in care sunt foarte bun la engleza? Sunt clasa a XI-a si as cam vrea sa ma hotarasc ce vreau sa urmez dupa terminarea liceului; punctul meu forte este engleza dar asta nu inseamna ca nu ma pricep si la alte materii, desi nu excelez la ele.La ce facultate credeti ca ar trebui sa ma duc si in ce consta admiterea la facultatea respectiva?

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Păi, Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, evident.

| KodrutZ a răspuns:

Jurnalism... sau nici una. Oricum, daca zici ca stai bine cu engleza, ai face bine sa dai drumul la un blog in engleza de pe-acum, daca nu ai facut-o deja.
P. S. Daca ai implinit 18 ani, lasa-mi un PM. Am un pont de job foarte serios, problema e ca necesita si ceva certificare pentru engleza. Nu, nu are de-a face cu video chatul absolut nimic.winking

| libratop explică (pentru KodrutZ):

Nu am implinit inca 18 ani, mai am jumatate de an. Multumesc pentru raspuns, desi jurnalismu sau ce a zis orlando nu ma atrage; o optiune ramane Relatii economice internationale, A. S. E., desi ma cam sperie admiterea la matematica si economie.

| KodrutZ a răspuns (pentru libratop):

Depinde ce scop ai. Asa, cea mai buna idee ar fi sa iti iei certificare Cambridge, atestat CISCO, si ai zburat pe-afara ca server admin - sau lucrezi remote de-aici, nu conteaza. In paralel, dupa ~1 an - 2, iti vei permite sa te apuci de o facultate, daca tii musai.

| Natee a răspuns:

Dupa ce termini cu facultatea, tocmai am auzit si eud e niste posturi de munca in Bruxel ca translator interpret. happy Mai intereseaza-te si tu. Pare atractiv.