| mynameisdeea a întrebat:

sunt andreea si am 15 ani. am si eu o intrebare care va urma dupa o poveste ffffoooarte lung pe care vreau sa vo zic. stiu ca este plictisitoare, dar va cer un sfat caci eu nu stiu ce sa mai fac. totul a inceput in primavara anului trecut cand am cuoscut un baiat pe nume alex cand am mers intr-un parc impreuna cu niste prietee. este clasa a 8a ca si mine si este coleg cu o buna prietena de-a mea. mi s-a parut foarte dragut si am vrut sa fiu impreuna cu el, dar am crezut ca este deja impreuna cu cineva. nu neam mai vazut pana in vara cand am iesit cu prietenii si a venit si el. mi se parea foooarte simpatic si chiar voiam sa vb cu el, iar mai apoi a intervenit iar acel dar caci a trebuit sa plec acasa urgent. am mers mai toata vacanta la tara unde l-am ajutat pe tatal meu si cu o luna iainte de inceperea scolii am plecat la mare. mai inainte de a merge la mare cu cateva saptamani prietenii mei mi-au zis ca el vrea sa fie cu mine si ca ma place foarte mult, dar eu nu am luat in seama si oricum neputand sa ma mai vad cu el, am lasat-o balta. am aflat ca este cu altcineva, o prietena din scoala lui, cu o clasa mai mica ca el. am venit de la mare si mam oprit la tara caaci este in drum spre Bucuresti. trebuia sa stau o saptamana la tara si apoi sa ma reintorc in Bucuresti, dar a intervenit ceva si tata a trebuit sa mearga la Bucuresti, asa ca m-a luat si pe mine. atunci, fix in ziua de 13 septembrie cand mam intor era ziua unui "frate" de al meu unde era si acest baiat pe nume alex. s-a dat pe langa mine vreo jumatate de ora si mai apoi m-a intrebat daca sunt singura. eu, nestiind ce sa-i zic i-am zis ca nu, si am vazut ca ii parea rau. intr-un final in acea seara de vara tarzie m-a sarutat incurajat de colega lui de clasa care imi e ca o sora si am fost impreuna vreo 2 luni si ceva. imi amintesc si acum ca intro seara ne-am sarutat in continuu 2 ore intregi si ceva si cand am plecat acasa tot mai voiam sa stam impreuna. desi nu prea vorbeam, simteam acel feeling cum ca eu vreau sa raman cu el toata viata... stiu ca este ciudat, dar daca tot va povestesc, o zic in amanunt...big grin mai apoi pentru ca nu prea vorbea cu mine, peste 2 luni si ceva am incercat sa ma despart de el si ideea este ca prin asta am produs o mica separare. ideea este ca el a fost cu cea cu care fusese in vara timp de vreo 2 saptamani si zicea tuturor ca o iubeste. nu credeam asta caci el desi era cu ea, tot la mine se gandea si vorbea cu mine muult mai mult decat c tipa respectiva. vorbind intro seara cu "fratele" la a carui zi de nastere ne-am combinat si zicandul ca mie chiar mi-e dor de alex el mi-a zis ca alex posibil sa mai simta ceva pentru mine si ca ar trebui sa-i zic ce simt. ideea este ca a doua zi alex a avut meci de volei la mine in scoala caci suntem la scoli diferite despartite doar de un parc. eu i-am scris pe o foaie tot ce am simtit si i-am dato. el mi-a dat-o dupamiaza cand s-a dus la antrenamente si cand l-am pupat pe obraz a vrut sa ma sarute. ma rog. ce este sigur e ca a doua zi ne-am impacat iar el s-a despartit de fata aceea desi urma vacanta de iarna si eu trebuia sa plec 3 saptamani l; a tara cu ai mei. el ma asteptat aproape o luna si dupa ce am revenit am devenit mult mai apropiati si puteam sa vb orice unul cu altul si simteam mult mai intens acea potrivire dintre noi doi. si cand ma strangea in brate ii simteam dragostea. bun. trecem mai departe. si am devenit de nedespartit. stateam cu orele impreuna si la telefon vorbeam, nu conta ca era zi sau chiar si noapte. totul a decurs superb pana cand a ajuns sa se roage de mine sa o facem. intr-un final din dragoste pentru el si din prostie maxima caci acum regret am facut-o cu el fix in ziua in care am facut 6 luni. si ideea e ca nu am facut-o pana la capat caci a vazut ca ma durea si ca aproape plangeam langa el, asa ca a lasat-o balta si m-a luat in brate si mi-a zis ca nu vrea sa ma supere si ca ma iubeste. socant, nu? si a aflat mama si s-a intamplat un mare scandal. am rupt legatura intensa cu el, iar el a fost impreuna cu o alta fata pana de curand cu care am inteles ca a facut-o si restul. partea naspa este ca de la inceputul relatiei noastre mama lui a agasato pe mama mea dandu-i telefoane si dadand vina pe mine pentru tot ce facea alex. eu inainte sa fie cu tipa asta din urma m-am certat cu el pentru ca eu am luptat mereu pentru noi 2 si m-am certat cu ai mei ffffoarte urat de multe ori iar el nu a facut nimic. au aflat si ai mei ca a fost cu tipa asta si ca au facut-o si mi-au zis ca ei mereu aveau dreptate. acum, din aceasta cauza eu m-am mutat cu casa cu chirie impreuna cu ai mei caci eu stateam la bunici inainte de ultimele scandaluri. faza naspa e ca eu nu am voie sa ies din casa si un minut daca intarzii la scoala am parte de certuri. azi am vazut o conversatie de pe facebook dintre colega lui, prietena mea, si el in care i-a zis aseara ca ii e foarte dor de mine si ca ma iubeste. nu stiu ce sa mai inteleg. adica eu stiu ca atunci cand iubesti o persoana nu o ranesti si te sacrifici enorm pentru ea(cum am facut eu pentru el). azi am mers inainte de simulare la locul unde stateam cu el iar colega lui la facut sa vina. a mai venit si "fratele" meu si a incercat sa vb cu noi sa ne intrebe de ce nu vb unul cu altul, iar eu i-am taiato zicandu-i" ce? acum faci pe psihologul? plec daca nu incetezi" si il vedeam pe alex cum era foarte trist dar nu zicea nimic. nu stiu ce sa fac caci ai mei nu ma vor lasa sa fiu cu el decat daca va vb el personal cu ei si ii va convinge, ceea ce nu cred ca ar face. sunt confuza pentru ca am incercat sa imi refac viata si imi place de un baiat de la a 10a care ma place, dar u sunt cu el. eu il iubesc pe alex, dar nu am cum sa fiu cu el. e grav. simt ca am innebunit, de asta va scriu intrebanduva ce sa fac si ce parere aveti despre povestea mea. stiu ca se poate spune ca am scris un roman, dar imi risc pielea cerandumi scuze daca vam afectat cu ceva. a si inca ceva: eu nu ma mai inteleg cu mama mea caci n u mai are deloc incredere in mine. cum sa fac sa eu recastig? fiti sinceri, orice comentariu ma va ajutasadcrying

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Ohh, e foarte dificil si incurcat.
In primul rand, sa nu mai spui nici o minciuna mamei tale, deloc. Trebuie sa fi mereu sincera cu ea, pentru a putea avea din nou incredere in tine.
Si in privinta lui Alex..nu stiu ce sa spun. Este difici. Pare ca tine la tine cu adevarat, dar parintii vostrii nu ar accepta relatia. Ar trebui ca tu sa discuti cu el fata in fata, sa ii spui ce simti si sa iti spuna ce simte, si voi sa luati o decizie. Dar cred ca daca il iubeai cu adevarat pe Alex, nu ai mai fi putut avea sentimente pentru alti baieti. Deci cred ca sentimentele tale pentru el nu sunt atat de profunde. Poate ca ai impresia ca ''il iubesti'' si pentru ca stii ca nu prea puteti fi impreuna. Poate cel mai bine pentru tine ar fi sa te distantezi, sa iti dai seama ce simti cu adevarat pentru Alex, si daca merita sa aveti o relatie care sa nu fie pe placul parintilor tai. Cred ca esti confuza acum..trebuie sa iesi din starea asta.
Ia decizia cea mai sanatoasa pentru tine, nu doar pe moment, gandeste si in perspectiva.
Bafta!

5 răspunsuri:
| Hevnoraak a răspuns:

Oricum nu o să iasă nimic din asta, după 100 de certuri și împăcări o să vă săturați, când o să vă maturizați veți vedea ce prostie mare a-ți făcut. Nu există dragoste la 15 ani, e doar o joacă pe care voi o luați mult prea în serios și să vă facă viața amară.Dar e la latitudinea ta, tu poți să-l dai uitări să îți vezi de treaba ta, așa o să recâștigi și încrederea mamei.

| Almássy a răspuns:

Las-o balta dal in pisici.la 15 ani o faci si mai vrei relatii?

| KenVyQ a răspuns:

Oauuuu.....Nu am apucat sa o citesc pe toata...viata ta e o adevarata drama. Nu stiu ce sa zic..incearca sa faci ce crezi tu

| hgfe a răspuns:

Crede-ma ca daca nu vei fii cu el vei regreta asta toata viata! e greu dar...nu prea ai de ales! nu-l vei putea uita si asta va fi foarte rau! asa ca eu zic sa-i mai acorzi o sansa pentru fericirea amandurora! happy iar mamei tale da-i timp! toate mamele sunt ingrijorate pentru copiii lor indiferent cat ar fi de mari! cu timpul ii vei recastiga increderea! incearca sa ajungi la inima ei! s-o convingi ca a fost o greseala! dar de acum va fi mai bine! succes!

| mynameisdeea explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, nu stiu ce sa va mai zic. acum am inceput sa ma inteleg mult mai bine cu parintii mei si alex a sunat-o pe mama si a vorbit si cu ea si cu tata si au zis ca sa avem rabdare pana dupa examenul de capacitate si ca dupa se mai gandesc. miau mai zis ca daca nu ne vedem pana atunci si nu mai fac vreo prostiebig grin au incredere in mine si poate ne lasa impreuna. m-am impacat cu alex, iar faza cu baiatul de care "imi place" a fost o prostie de moment caci am cateva colege ce au incercat sa ma faca sa uit de el, dar eu nu am vrut si nu am putut, iar acum astept sa iau note cat mai mari caci sunt printre primii din clasa si la final de an viata mea sper ca se va imbunatati.big grin va pup dulce si va multumesc