| AndreeaAndreea68899000 a întrebat:

Sunt Andreea si am 17 ani. Am o relație de groază cu mama. Cred că nu mă suportă sau nu mă place. Nu stiu ce să zic. Mereu ma face grasă,că am fundul prea mare,că am picioarele prea groase,că de ce am cosuri. Eu nu mai stiu cum să îi spun,că eu mă simt bine în pielea mea. Chiar dacă nu sunt cine stie ce grasă. Stau toată ziua la scoala, de la 8 dimineata la 6 seara si cand vin ma intreaba ce am mancat. Si dupa ce ii spun,incepe. Ca de ce mananci aia,ca nu te chinuiesti putin,ca nu inteleg la ce mai faci sport. Seara,eu nu mananc. Dar ma tot cheama la mancare. De ce tot ma streseaza sa mananc ca dupa aia sa-mi spuna ca sunt grasă... Eu nu o mai inteleg, nu mai stiu ce sa fac..Tot imi trece prin cap sa ma sinucid..pentru ca eu nu mai pot..Va rog nu ma luati la misto..eu vorbesc foarte serios.
Multumesc.

9 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Mama ta este o femeie complexata, care iti vrea ironic binele in felul ei. Mai mult ca sigur s-a confruntat cu o problema ca a ta in tinerete, si acest lucru a marcat-o la nivel de subconstient. In mintea ei acum considera ca daca nu esti cum vede ea la televizor sau pe strada, nu vei avea o viata fericita. Cu siguranta exagereaza insa tu trebuie sa ii intelegi intentiile bune si sa o linistesti spunandu-i ca iti vei gasi si tu drumul tau in viata, indiferent de cum ai arata.

| AndreeaAndreea68899000 explică (pentru WaterDrop):

Ea nu intelege ca eu ma simt bine cum arat, nu sunt asa de grasa, dar spune mereu de ce nu pot fi si eu ca alte fete, de ce nu ma place asa cum sunt?

| WaterDrop a răspuns (pentru AndreeaAndreea68899000):

Ti-am spus dar nu ai inteles vad. Vrea sa nu suferi in viata! Se gandeste ca nu vei reusi sa-ti gasesti un baiat care sa te placa, ca nu o sa te poti bucura de viata asa cum trebuie. Asta crede ea, pentru ca probabil a trecut prin asa ceva.Trebuie sa-i spui ca tu esti perfect capabila sa faci toate aceste lucruri. Poate ea trage aceste concluzii si din felul in care te porti, prietenii pe care ii ai/sau nu`i ai.Mai multe lucruri.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Buna.
Cred ca mama ta are niste probleme grave,nu stiu ce sa zic despre asta,nu inteleg deloc de ce se comporta asa cu tine.
Dar nici vorba sa te sinucizi,nu merita doar o viata ai si trebuie sa profiti de ea,nu e bine sa faci asta,gandeste-te ca ai prieteni, rude care tin la tine ar fi afectati si foarte tristi daca tu nu ai mai fii printre ei, crezi ca o a le faca placere sa te conduca pe ultimul drum intr-un sicriu? eu nu cred asta, bine asta e inevitabil intr-o zi o sa se intample asta dar de ce sa fie acum ziua aceea esti inca tanara curand vei deveni majora ai toata viata inainte doar fiindca mama ta nu te place asta nu inseamna ca nu sunt persoane care tin la tine.
Sunt si altii ca tine care au sau au avut acest gand si care chiar au si facut asta si cum crezi ca a fost? cum crezi ca erau prietenii si rudele lor la vestea aceea ingrozitoare? au fost multe astfel de cazuri la televizor din diverse motive cu oameni care au avut probleme dar daca lupti o sa treci peste ele.

Dar tatal tau stie despre asta, despre felul cum se comporta mama ta sau e si el la fel?
Cand a pornit problema asta?
Intreb din curiozitate daca nu vrei sa raspunzi e in regula dar sper ca te-am ajutat aici cat am putut si as putea sa te ajut si mai mult daca mi-ai da raspunsurile la cele intrebari.
Toate cele bune.

| AndreeaAndreea68899000 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Buna,cam si tatal meu tot asa se comporta.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru AndreeaAndreea68899000):

Dar de unde a pornit asta? asa e de mai mult timp?

| AndreeaAndreea68899000 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Mereu a fost asa, de cand eram mică, chiar daca luam o nota mica, ma batea sau striga. Nu stiu, nu pot spune ca o iubesc sau o urasc, nu stiu.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru AndreeaAndreea68899000):

Da,pai nu inteleg care e motivul pentru caree comporta asa,poate problemele financiare, la serviciu dar chiar daca ar avea nu ar trebui sa fie asa cu tine, un parinte ar trebui sa te iubeasca, sa te protejeze indiferent de situatie.
Eu zic sa stai calma asta nu o sa dureze la infinit doar ti se pare asa o sa ai propia ta locuinta, o sa poti sa te intretii singura o sa ai propia ta familie se peste 10 ani nu o sa te ma gandesti la ace s-a intamplat cu mama ta, iti garantez ca o sa-i para rau de felul cum s-a comportat, de cum a fost cand tu te vei muta departe si nu o sa o mai vizitezi vreodata sau sa o ajuti intr-un fel sau poate va ramane indiferenta si nici nu o sa-i pese de tine cand o sa te stie la propia casa.
Oricum toate cele bune.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Si nu numai eu te pot ajuta dar sunt si oameni de aici de pe site care probabil stiu cum se rezolve aceasta situatie, nu este un caz singular si alti useri de pe site au pomenit cum ca le-a trecut prin cap varianta cu sinuciderea nu vreau sa dau nume dar probabil stiu cum e sau cum te simti, poti a fii ajutata si cu timpul o sa ai o viata normala asa cum iti doresti.