| Bogdan_1534 a întrebat:

Buna!
Sunt baiat, am 15 ani 1, 87 m inaltime si aprox 80 kg, adica am avut si 76 kg dar le pun repede pe mine inapoi.Din ce am citit pe net si dupa mai multe calcule am obs ca greutate mea ideala ar varia intre 77-75 kg (calculata dupa mai multe formule). Totusi, chiar daca ma incadrez oarecum la aceasta greutate sunt gras adica am niste solduri si o burta destul de mare. Acum cateva luni am avut 85 kg, m-am apucat de sport cu gandul ca voi slabi si voi arata bine, insa am slabid aproape 10 kg si mi s-a micsorat cu cativa centrimetrii talia si atat. Cred ca acele 10 kg care le-am slabit au fost doar masa musculara si foarte putina grasime.
Ce mi-ati recomanda sa fac pentru a scapa de solduri si de grasimea abdominala?
As dori daca se poate sfaturi cat mai explicite cu poze cu videori sau site-uri medicale in care sa mi se explice cum sa scap de grasimea abdominala.Nu exclud nici dietele cu toate ca in mod normal nu ar mai trebui sa mai scad in greutate.
Este un calvar sa te uiti in oglinda si sa iti vina sa o spargi. Va rog ajutati-ma. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| gabby269 a răspuns:

In primul rand, nu ai cum sa slabesti "masa musculara", aia ramane acolo, doar ca se lasa daca nu o intretii. Daca te apuci de fitness o sa vezi ca "trasul de fiare" o sa te ajute mult, avand in vedere ca grasimea se acumuleaza mult mai greu pe muschi.Mergi la o sala de forta, dar care sa aiba si aparate cardio.Inainte sa-ti incepi antrenamentul faci 10 minute bicicleta alert,dupa iti faci un plan de bataie,daca spre exemplu luni faci biceps, triceps si spate, marti faci cvadriceps, biceps femural si gambe, miercuri abdomen...ai inteles tu. Dieta nu trebuie sa ti dar ai putea manca sanatos,mai multe salate,mai putine chipsuri,mai mult ceai verde, mai putina cofeina.A, si inca ceva, daca intr-o zi ti se pare ca ai intrecut limita si ai mancat mult prea multe calori (ca vine si craciunul) iti recomand calduros shake-urile naturale care sa-ti inlocuiasca o masa, dar sa-ti hraneasca totusi organismul.Mult succes :**

3 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

De ce nu faci un sport anume, fotbal cu baietii pe teren? Sau fa flotari, abdomene, numai manca dupa 6 seara... daca vrei meri la sala cu un prieten bun. Si eu vreau sa scap de burta, nu e, dar sti cum ii laughing Cel mai bine ii sa nu manci seara, nici eu nu manc. Seara pe la 6 eventual fa un pic de miscare, orice. Si stai linistit ca ai timp sa slabesti, nu esti gras si in plus sportu nu te ajuta doar sa slabesti ci face bine la corp, te simti tu mai bine.

Numai bine si incepe cu flotarile, abdomenele, azi un pic, mai mai mult si tot asa.

| Kazumi a răspuns:

Joaca fotbal si slabesti imediat la mine a mers am slabit 4 kg in 1 saptamana.Bafta!

| Roll_Robyy_1996 a răspuns:

Apucate de sala boss