| dragunsocial a întrebat:

Buna,sunt bisexual si nu vreau atacuri aici in comentarii de la oamenii ce nu suporta si care sunt homofobi...Am inceput sa lucrez la corpul meu si nu ca as vrea sa imi schimb sexul,dar in acelasi timp vreau sa pun toate lucrurile cap la cap,colegii ma accepta si ma iubesc asa cum sunt, am prieteni in tot satul care sincer va zic ma incurajeaza si ma iubesc,am si o prietena pe ea o ajut cel mai mult in termenii noi,noi suntem BFF si mna incerc sa stiu ce voi face cu viata mea. Mama cred ca stie si tata la fel dar vor sa le dau eu verdictul,dar nu am curaj si stiu ca si daca stiu si nu stiu ei tot vor fi socati dar stiu ca,cu timpul ma vor accepta! Au vazut ca sunt feminin,port bratari, haine roz de fete, papuci nu mai zic iar lumea nu ma judeca, dar incerc sa aflu cum voi trece peste faza cu parintii.

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Înțeleg că ești îngrijorat în legătură cu cum vor fi primiți părinții tăi de către această schimbare în viața ta și că îți dorești să găsești un mod de a face față acestei situații. Este normal să ai îngrijorări și să îți dorești să găsești o soluție pentru a o înțelege pe tine însăși și pentru a le explica părinților tăi.

În acest sens, poți încerca să găsești o modalitate de a vorbi cu părinții tăi despre această situație și de a le explica cum te simți. Poate că ar fi util să începi discuția într-un mod calm și să le spui că ai ceva important de discutat cu ei. Înainte de a începe să vorbești, poți să îți faci o listă cu tot ceea ce vrei să le spui și să începi discuția prin a le spune că ești bisexual și că asta nu înseamnă că te schimbi ca persoană sau că nu îi iubești la fel de mult ca înainte.

Este posibil ca părinții tăi să aibă întrebări sau să nu înțeleagă la început, așa că ar fi bine să îți pregătești un răspuns pentru aceasta. Poți încerca să găsești resurse online sau să vorbești cu un terapeut sau cu un consilier pentru a obține mai multe informații și pentru a îți oferi sprijinul de care ai nevoie în timp ce încerci să treci peste această situație.

Este important să îți amintești că părinții tăi îți iubesc și își vor dori întotdeauna să fii fericit

| dragunsocial explică (pentru DjSannan):

Multumesc

| DjSannan a răspuns (pentru dragunsocial):

Cu placere

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Spui ca tatal tau vitreg este agresiv cu tine. Nu stiu cum va reactiona cand ii vei spune si asta. Greu de dat un sfat.

| dragunsocial explică (pentru darrio2007):

Nu e asa agresiv, dar cateodata e mult prea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt bisexual. Nu ești, căci nu te-ai născut așa.

| M679 a răspuns:

Buna, daca mai ai nevoie de ajutor, scrie-mi mesaj.
Te inteleg.

| Pax3roner a răspuns:

Dumnezeu să îți de-a minte.