| smekera123 a întrebat:

Buna!
Sunt clasa a 7 a și vreau sa încep sa invat pentru a 8 a dar chestia e ca nu știu de unde sa încep și dacă sa încep prima data cu romana și după cu matematica sau ambele in același timp! Urgentt dau funda

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Păi:
- Poți încerca să rezolvi testele de antrenament ( lăsând la o parte ce nu ai învățat ( pentru că maxim în clasa a 8 a se mai adaugă anumite lucruri, restul 5-7).
- Citit cărți( de preferat pentru ex din testele de E.N.
-Depinde la ce te pricepi mai bine și la ce ai " goluri", nu e ok sa lucrezi în aceeași zi la ambele materii( pentru ca nu o sa înveți ceva, mai mult o să faci fix o ciorba).
Deci fă-ți un orar, ajung și 2 ore pe zi.
Ex: Azi ( duminica: zi de matematica, luni: zi de romana) etc.
Tot stresul este inutil, toți am trecut prin asta, oamenii care încearcă să te streseze sunt la fel de inutili, ca ok, vor sa te motiveze, dar nici cât sa dramatizeze ca notele alea reprezinta torul și ca vai ce contează la ce liceul intrii.
Pentru ca ex :
- exista transfer( în cazul în care nu ești ok cu liceul unde ești înscris)
- liceul nu contează atât de mult, ajuta poate doar acolo unde vrei sa dai bacul( facultate).
-Și Eminescu a rămas repeten în clasa 1 și uite azi este un mare poet cunoscut și îndrăgit.
Și prin asta vreau sa spun că nu este un sfârșit tragic dacă lucrurile nu merg cum îți dorești și eu intrasem la un liceu care nu îmi plăcea și prima oara am făcut o drama din asta, cu plans, etc, după, ghici ce?
Am trăit cele mai tari chestii și nu am vrut sa ma transfer pentru ca aveam colegi de treaba, profesori implicați, chiar am ajuns sa iubesc matematica în liceu, iar în gimnaziu îmi doream să scap de ea( pentru ca lucrurile difera la liceu).

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E laudabil faptul ca vrei sa ai un start acum, fata de colegi, insa in locul tau m-as bucura de vacanta de vara.In clasa a VIII-a te vei fi saturat deja de invatat laughing.

| smekera123 explică (pentru dullcat):

Pai și colegi mei s au apucat cam de 3-4 săptămâni

| lpavel a răspuns:

Te plictiseai tare, nu-i asa? Sau numai ai vrut sa te lauzi... laughing Invata cum vrei pentru ca rezultatul va fi acelasi!

| smekera123 explică (pentru lpavel):

De ce m as lăuda.eu doar am cerut un sfat daca răspunzi cu rautate mai bine nu mai Răspunde?

| exoticbutters a răspuns:

Ambele in acelasi timp. Ar fi obositor sa lucrezi, de exemplu, doua luni in continuu la matematica. Trebuie sa le alternezi

| Alei1111 a răspuns:

E destul de devreme, dar poti face o saptamana matematica si o saptamana romana. Incearca sa inveti foarte bine teoria pentru ca in clasa a 8 a vor fi foarte multe formule noi si nu vei mai avea timp de cele din anii anteriori