| ginamagheru a întrebat:

Buna sunt clasa a 9-a la profilul stiinte ale naturii si am o problema la biologie.nu stiu cum ar trebui sa Invat la biologie. Sa memorez nu ma ajuta. Imi puteti da va rog sfaturi despre cum sa Invat la biologie? Voi cum invatati la materii ce contin termeni mai greu de retinut?

2 răspunsuri:
| ILoveMoon a răspuns:

La unele materi nu trebuie să inveti mecanic sau la toate aproape, o iei logic adică sa intălegi ce scrie acolo nu inveti ca un calculator sa reţi tot, adica sa intălegi cum functionează un organ sau mai multe.Ai prins idea

| Dytzu007 a răspuns:

Salutbig grin
Pai tu ar trebui sa intelegi lectia pe care o inveti nu sa o tocesti deoarece asa nu vei obtine nimic...pentru ca daca tocesti a doua zi uiti tot, ca sa reusesti iti trebuie perseverenta si nu nepasare...Incerca din rasputeri sa prinzi ceva din ceea ce inveti nu doar sa te uiti peste o lectie si sa zici gata o stiu si cat te pune sa o spui sa nu sti nimic!
Sper ca ti-am fost de foloshappy