| Anonima2023 a întrebat:

Buna. Sunt clasa a XII a pe profil filologie si vreau ca după ce termin liceul sa încerc sa dau la facultate la drept. Imi doresc enorm sa ajung acolo. Imi place mult romana și istoria dar mama nu ma susține în ceea ce vreau sa fac. M-a înnebunit cu afacerile ei cu cozonaci sau cu prăjituri. Vrea sa mergem în strainatate sa strângem bani sa ne facem o afacere dar mie nu-mi place sa fac afaceri vreau sa dau la drept. Nu am făcut liceul ca sa muncesc în strainatate. O inteleg si pe ea pentru ca nu am tată și nu prea poate sa ma ajute financiar. Dar nici sa dețină controlul asupra vieții mele nu poate. Poate vad ca peste câțiva ani o sa-mi aleagă si partenerul de viata. Dati-mi va rog niște sfaturi. Voi ce ati face în locul meu? Ce ati alege dintre o facultate și o afacere cu prajituri/cozonaci?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"vreau ca după ce termin liceul sa încerc sa dau la facultate... Dati-mi va rog niște sfaturi"

se numește comunicare ceea ce vă lipsește. Rezolvi tu cumva, in mod cert

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu zic sa alegi facultatea. Daca nu iti place, poti oricand sa te apuci de dulciuri sau artizanat dupa ce o termini.Mama ta ar trebui sa te sustina, nu sa iti bage pe gat ideile ei de afaceri sau visele ei. Daca nu va merge afacerea si intrati in faliment, ce plasa de siguranta sau plan de rezerva aveti?

Da-ti silinta sa iei o nota foarte buna la admitere, iar in acest fel nu vei plati mai nimic, si inclusiv cazarea la camin iti va fi asigurata si vei plati mai putin decat cei de la taxa.Asta desigur, daca doresti sa stai la camin si esti ok cu ideea. In chirie este mult mai scump, depinde de oras, dar de exemplu toti pe care ii stiu se plang de Cluj la acest capitol.Iar mancarea si restul cheltuielilor nu vor fi asa de mari daca iti mai gatesti tu din cand in cand, sau mananci la cantina. Daca vrei trai numai cu chestii comandate prin aplicatii, atunci da, te va costa destul de mult pe saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In relatia cu mama ta ar trebui sa existe mai multa intelegere si comunicare. Nu are intentii rele, ci vrea sa porneasca aceasta afacere spre binele amandurora.
Ai putea sa mergi o vreme in strainatate, sa strange-ti banii necesari pentru acea afacere iar dupa aceea, sa urmeazi si facultatea dorita, astfel, o vei multumi pe mama ta dar si pe tine.