| Robert17x a întrebat:

Daca termin liceul la filologie, pot sa intru la drept?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Eu am terminat la stiinte ale naturii si am intrat la buget la drept. E irelevant profilul ales in liceu.

15 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Bineinteles,da,chiar e recomandat.

| Adry05 a răspuns:

Daca ai impresia ca te duci la facultate si zici " buna am terminat filo" si ei zic "vai de cand te asteptam bine ai venit!" te inseli. Facultatile de drept, marea majoritate, cele care si merita facute, au un examen de admitere pentru care te pregateste intr-o oarecare masura filologia pentru ca se suprapune materia de bac/ce faci in timpul anilor cu materia care intra la admitere. Ala e singurul ajutor dat de profil pentru facultate

| aXy99 a răspuns (pentru Adry05):

Nu se suprapune nimic din ce faci in liceu cu ce ai la examenul de admitere laughing

| Adry05 a răspuns (pentru aXy99):

Economia din a 11-a n-are legatura?
si parca la unele intra si istoria la admitere daca nu ma insel

| aXy99 a răspuns (pentru Adry05):

Istorie, nu, cel putin nu in Bucuresti. Economia de a 11-a s-ar putea, dar la partea de gramatica si analiza sintactica, nu.

| Adry05 a răspuns (pentru aXy99):

Macar de o proba la bac scapi ca dai tot pe economie si mai ramai cu romana care e oricum la toate profilele si putina toceala la istorie si tot e mai lejer si ai mai mult timp sa te pregatesti pentru admitere decat daca ar trebui sa dai mate sau materii din astea ceva mai grele

| aXy99 a răspuns (pentru Adry05):

Nu scapi de nicio proba, bac la economie dau doar cei de la profil economic, care sunt foarte putini. Majoritatea de la economic se duc la ASE sau la alte facultati. (de la mine din oras majoritatea nici nu se mai duc...)

| Adry05 a răspuns (pentru aXy99):

Nu-i adevarat, economie e ca proba a 3-a la filologie si stiinte sociale la alegere.

| aXy99 a răspuns (pentru Adry05):

Nu am stiut. Nu am auzit pe NIMENI de la filo sau s.c. sa dea bac la economie laughing

| Adry05 a răspuns (pentru aXy99):

Iti spun sigur ca asta am terminat si am avut si colegi care au dat economie exact pentru ca le trebuia la drept.

| aXy99 a răspuns (pentru Adry05):

Te cred, iti spun doar ca nu am stiut. Toti pe care ii cunosc dau la logica/istorie/geografie de la filologie sau stiinte sociale.

| Adry05 a răspuns (pentru aXy99):

Si eu tot la logica am dat, dar na, la ei n-avea rost sa se mai chinuie cu o alta materie cand oricum invatau economia pentru admitere.

| barosanu69 a răspuns:

Da, daca o sa termini cu o medie buna

| Vassii a răspuns:

La admitere pentru facultate de drept dai din gramatica si economie.

| Anonymullll a răspuns:

Poti.Trebuie să iei examenul de bacalaureat( nu conteaza media) si vei susține examen de admitere din limba română și economie.