| BiancaAnaMaria a întrebat:

Sunt clasa a9-a si inainte de admiterea din vara am fost foarte indecisa ce profil sa aleg intre mate-info si filologie, nu ma prea atrage matematica dar totusi sub presiunea celor din jur am ales mate-info deoarece toata lumea spune ca e mai usor la filologie dar dupa ce termin liceul voi avea foarte putine obtiuni legate de facultati si acelea care nu sunt de viitor. Dar din prima luna deja am remarcat ca nu imi place pur si simplu, iar cand incepe o ora de romana sau geografie sunt cea mai activa si mai fericita.Sunt o fire mai rebela iar fiindca e liceu teoretic toata lumea asteapta foarte multe de la aceasta clasa ceea ce mie imi displace categoric. Mi-e frica sincer ca voi inainta in ani si materie si imi va parea rau ca nu am ales filologie.Am auzit atat de multe persoane care spuneau ca mai bine alegeau umanul.Acum e la inceput si nu stiu daca sa ma transfer de pe semestrul al doilea.Sunt sigura ca m-as pricepe mai bine acolo dar nu stiu ce sa fac dupa.Astept indrumari

4 răspunsuri:
| Sombrero a răspuns:

Buna! Tu trebuie sa fii constienta de faptul ca pe parcursul celor 4 ani te vei canaliza pe materiile cu caracter real, fiind la mate-info. Ideea este ca nu trebuie sa te descurajezi... Cel mai probabil ai facut aceasta alegere din pricina spiritului de turma, daca ma intelegi, insa preferintele, gusturile nu se discuta! Inca mai ai timp sa te transferi si chiar iti sugerez sa faci asta, deoarece trebuie sa te gandesti ca vei avea de dat si BAC-ul la mate si iti va fi mult mai greu daca acumulezi goluri... Din semestrul al doilea poti sa te transferi, nu va fi nicio problema, nu trebuie sa iti faci griji, te vei integra usor! In privinta facultatilor ai de unde sa alegi, stai calma (dreptul, facultatea de litere, stiinte, etc)! Eu iti urez succes si fa ceea ce crezi tu ca e bine! Baftaaaaaaaaa!

| Diux96 a răspuns:

Daca nu iti place profilul ar trebui sa te muti.insa poti sa mai astepti. poate o sa inceapa sa iti placa.e adevarat ca la filologie totul e mult mai usor ca si al mate-info.dar nu o mai ai ce face dupa...si mate-info e un profil foarte bun.si eu sunt la siinte ale naturii si am vrut sa ma trasnfer la filologie... exact din acelasi motive pe care le ai si tu.dar m-am razgandit fiinda a inceput sa imi placa

| andreia1999 a răspuns:

Mai bine te-ai muta decat sa faci ce nu-ti place

| PrintZzY a răspuns:

Buna...si eu sunt in clasa a 9a la profil real-stiinte ale naturii
poate nu iti plc acum profilul mate-info dar mai asteapta putin, poate te descoperi si o sa te gandesti ca poti fii un mare programator IT...treaba cum ca abia astepti o ora de geografie e din cauza ca celelalte materii de real sunt destul de grele si sunt multe lucruri noi(stiu cum e); sau...imparte foaia in 2 coloane; intr-o coloana pui obiectele care tin de uman isi in cealalta cele de real, le bifezi pe cele care iti plac si te descurci si vezi in care parte ai mai multe
Sper ca ti-am fost de ajutor! Succes in continuare!