| Roliis a întrebat:

Buna!. Sunt curioasa care este parerea voastra.happy

Vi s-a intamplat vreodata sa ajungeti intr-un punct in care pur si simplu nu mai puteti? Mie da. Si nu am recurs la nicio nebunie gen "sa ma sinucid" sau alte chestii. dar pur si simplu nu mai pot si simt ca singurul lucru care m-ar face sa ma simt mai bine ar fi daca prin miracol mi-as pierde memoria. As vrea sa uit tot. Desi exista si o parte proasta cea in care o sa uit si amintirile frumoase (putine la numar), tot mi-as dori sa mi se intample acest lucru.

Este gresit daca imi doresc asa ceva? Sau voua vi s-a intamplat?

PS: stiu ca nu v-am evidentiat motivele pentru care am ajuns in starea asta. dar sa zicem ca sunt destul de urate. deoarece am trecut prin foarte multe chestii destul de dure de-a lungul copilariei. si mai ales in perioada asta recenta. happy

Răspuns Câştigător
| Angelofdemon a răspuns:

Sunt momente in viata cand ajungi sa simti si lucrurile astea, sa simti ca numai poti ca nu ai pe nimeni langa tine ca simti ca pici..si pur si simplu numai poti. E normal mai ales pentru adolescenti sa simta asa ceva. Dar trebuie sa tinem capul sus si sa mergem inainte pentru ca in viata ne vom lovi de tot felul de lucruri rele, de tot felul de oameni prefacuti si rai. Dar viata merge inainte. trebuie sa privesti pozitiv ca totul o sa fie bine. Nu astepta ca sa se intample asta pur si simplu. Ia atitudine. lucrurile rele se intampla cu un motiv. Asta trebuie sa-l afli tu. Si sa numai continui sa-l faci.
Succes. Avand in vedere ca nu stiu despre ce este vorba, nu te prea pot ajuta.
Dar iaua ca pe o incurajare.E normal daca esti adolescent/a sa gandesti asa. Dar trebuie sa fii pozitiv si sa iei atitudine, sa faci ca greselile care ti-se intampla si lucrurile rele sa nu se mai petreaca. Tu hotarasti asupra vieti tale.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sincer sa fiu nu am avut probleme mari, nu pot sti cum e in situatia ta. Din fericire am avut parte de o familie buna, problemele au fost si sunt aproape neinsemnate.
In ceea ce fac, sau in relatiile cu alte persoane, cel mai rau lucru care cred ca s-ar putea intampla, ar fi sa nu-mi mai pese. De obicei sunt acele situatii in care altcineva se bazeaza pe mine, si imi cere sa ma autodepasesc. Cand nu mai merge, abandonez si asta este, nu pot fi criticat atat timp cat mi s-a cerut fara sa ofer, si am facut tot ce se putea.
Nu te gandi la pierderea memoriei, priveste in fata, ti-a ramas timp destul incat sa-ti faci viata asa cum iti doresti, si sa te bucuri de ea. Ai nevoie de prieteni care sa te stimuleze, sa inveti ceva bun de la ei, si vei vedea viata altfel.
Iti doresc sa ai parte numai de bine, macar de acum incolo.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ajuns într-un punct în care mă mai afectează extrem de puţine chestii. N-am ajuns niciodată în situaţia ta şi nici nu mi-aş dori să-mi şterg toate amintirile dacă ar fi să ajung.

| Adriiana001 a răspuns:

Buna. Chiar ma regasesc in ceea ce ai scris tu. Si nici eu nu sunt o "trista" sdau o "frustata". Eu pur si simplu m-am descarcat, am plans (1 ora, 2, 3, ) pana m-am simtit mai bine, sau am incercat sa vorbesc cu o prietena buna tot, sa ii spun absolut tot ce am pe suflet( ajuta enorm chestia asta), sau am incercat sa trec peste si sa nu ma mai gandesc doar la partile rele. Incearca sa inveti cate ceva din tot ce ti se intampla. Nu mi se pare ok sa vrei sa iti pierzi memoria. Pana la urma asa cum e ea, sunt amintirile tale din care ai invatat mai mult sau mai putin. Tot raul spre bine, nu? Fi puternica, si vei reusi sa treci peste toate. Bafta happy