| mikutzzza1000 a întrebat:

Sunt fata am 15 si am o problema care probabil ca voua fi se pare banala dar pentru mine este foarte importanta. Deci sa trec la subiect. Pe acest baiat il cheama Serban(nu ca acest lucru ar fi important dar este bine de stiut) si are 18 ani(nu e diferenta foarte mare)el este un fel de dansator de crew sau hip-hop, are o trupa cu care participa la diverse spectacole concursuri. El este din liceu cu mine, chiar ma cunoaste (dar intotdeauna imi uita numele) eu sunt mai timida si nu prea intru in vorba cu el mai ales ca el e genu de baiat cam smecheras dupa care toate fetele mor.Serban este in clasa cu o prietena de-a mea lu care i-a spus ca ma considera draguta dar cam prostuta pentru ca sunt prea cuminte si lui ii plac fetele rele (nu pot sa ma schimb pentru el chiar daca as vrea). Inainte tot timpul cand ma vedea ma lua in brate fara sa zica numic (am uitat sa mentionez ca este foarte inalt, cam 2 m fara cap, glumeam, dar 180 tot are cred ) la inceput uram chestia asta si nici nu-l placeam dar apoi parca am prins drag de el si nu-l pot uita, mai tot timpul ma gandesc la el si sunt trista (mi-e dor d imbratisarile lui:X ). Dar nu stiu ce s-a intamplat de la un timp nu ma mai baga in seama mai deloc si nu stiu de ce, cred ca s-a plictisit. A si mai e o chestie eu nu am avut niciodata prieten si asta ma cam "sperie" nu prea stiu cum sa ma comport si mai ales ca sunt timida cred ca mi'ar fi greu sa am o relatie. Acum adevaratele probleme sunt: cum sa-l fac sa ma placa din nou (nici nu stiu daca ma placea inainte dar na )? si daca ar fi sa fim impreuna cum ar trebui sa ma comport, sa vb avand in vedere stilul lui de "baiat de cartier"si el oare ma place? voi ce credeti? cum as putea sa'mi inving timiditatea? ce parere aveti despre aceasta "relatie"? oare s-ar putea intampla ceva intre noi? Scuze daca v-am plictisit dar trebiua sa ma descarc...astept parerile tuturor. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Multumes anticipat tuturor care vor sa ma ajute.

Răspuns Câştigător
| TiinutsS:╳DiiiD a răspuns:

Exista in viata fiecăruia dintre noi o serie de relaţii pe care le stabilim cu restul persoanelor din jur. Cele mai importante relaţii dintre oameni au fost si vor ramane relaţiile dintre membrii familiei. Ei bine, sa revenim la tinereţea care inca ne curge proaspăta prin vene. E absolut normal ca mai devreme sau mai tarziu sa te ataşezi de o persoana de sex opus. Prea puţin contează vârsta lui, inaltimea, numele si ce detalii mi-ai mai dat tu acolo, in momentul de fata cea mai importanta eşti TU.Am observat ca ai tendinta sa traiesti in viitor[dovada fiind multitudinea de întrebări din întrebarea tablushing]. Trăieşti prea mult cu grija zilei de maine si presata de intrebarea "Oare ce se va întâmpla?". Lasa destinul sa-si faca treaba si nu te mai ingrijora! Nu incerca sa faci ceva spectaculos ca sa ii atragi atentia si nu te arata prea disponibila[dar nici inabordabila], pastreaza un aer misterios, ii va placea. Daca va avea impresia ca e prea bun si ca nu il meriti inseamna ca NU TE MERITA. Vorbeste cu prietena ta poate te ajuta cu el.Nu lasa pe ea intreaga sarcina si nu astepta ca sa-ti cada din cer tipu'. Cand am zis sa lasi in voia destinului ma refeream la sentimentele lui, la ce crede, simte el, NU la ce poti, ai putea face sau vei face.Mult succes! Iti tin pumnii si sper ca totul va iesi cum iti doresti tu!>big grin

5 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Varsta nu conteaza, stiu asta din propria experienta (chiar daca nu este o experienta indelungata tongue )
Fi amuzanta, glumeata, politicoasa... aceste lucruri conteaza foarte mult la o fata! Incearca sa iti invingi timiditatea... gandeste astfel : : :
,, Nu conteaza daca rade de ce fac eu sau este enervant... dar... macar am facut`o! Poate ca nu va avea urmari foarte reusite dar conteaza ca am incercat, pentru ca poate nu mai am ocazia sa fac asta! ''
Incearca sa fi puternica... nu te schimba pentru un baiat! Serios, sa fi cuminte e un lucru care multi baieti il apreciaza, dar probabil asta e felul lui de A FI. Din cuminte nu poti deveni rea, din rea poti deveni cuminte! Ei bine, prima varianta depinde si de anturaj, care trebuie indepartat sau ignorat in situatii negative.
Incearca sa aflii ce ii place... prostut e el deoarece nu stie ce inseamna o fata draguta!
Incearca sa nu bagi in seama toate parerile rele... fi puternica!
Ca citatul din Twilight :,, Take control, you are a strong independent woman''. Traducere : Preia controlul, esti o puternica femeie independenta.

| 16.laura.16 a răspuns:

E clar ca nu i esti indiferenta. As indrazni sa spun ca te place!
Pai ai spus ca participa la concursuri : fa-i o surpriza si insoteste-l!
Fii mai sociabila sa nu te mai creada timida.
Nu i nimic daca nu ai avut o relatie, toate au un inceput! Trebuie sa ai incredere in tine si sa lupti pentru ceea ce iti doresti!

| botosel a răspuns:

Paaiii
1. iesi in evidenta cu ceva si el te va remarca, parerea mea
2. nu te schimba pentru nimeni ( e cam cea mai mare prostie), daca te place, te place pentru ce esti, daca nu, pa xD
3. invinge-ti timiditatea si du-te tu si saluta-l ( in vremurile noastre si fetele mai trebuie sa faca primul pas )
pe mess te poti baga in seama cu el si sa vorbiti mult
si plus, din cate am auzit eu ( ca tot e data lumea peste cap) baietilor rai le cam plac fetele cuminti, sau ceva de genul.
succes>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu deci sa o luam cu inceputul.cum ziceai mai sus esti timida, intr-un fel e bine intr-un fel nu. uite ca sa iti invingi timiditatea trebuie sa ai incredere in tine si daca ai incredere ca poti sa o faci chiar daca pulsul tau o ia razna si daca vezi ca prima incercare tia iesit ai si mai multa incredere daca esuiezi din prima mai incercare asa te obisnuiesti si eu am fost timida dar pana ce m-am saturat sa fiu calcata in picioare de ceilalti mai tupeisti atunci m-am schimbat, daca te deranjeaza ceva la cineva zii in fata, daca vrei sa ii zici la cineva ceva zii tu nu trimite alta fata, iar el trimitei un sms si explica-i cum sta treaba daca nu iti raspunde la sms suna-l si inainte sa inceapa a vb el spune-i tu prima sa taca si sa asculte pentru ca ai mult de povestit si daca nu te intelege atunci nu te merita, vei gasi alt baiat care sa fie la fel de treaba ca el dar cu o mica mare diferenta ai grija cu ce baieti umbli pentru ca multi sunt badarani si iti pot marca uni viata.bafta si ai grija de tine.

| anonimouss a răspuns:

Stiu ca nu e important, dar de unde esti?
In fine, uite ce ai de facut, cand il vezi il saluti, il intrebi ce mai face si faci o mica aluzie ca ai vrea sa iesi la mall sa vezi un film si nu ai cu cine, dar speri sa gasesti pe cineva.
*Aaa si s'ar putea sa se comporte asa si ptc poate si'a facut prietena. daca vrei mai multe sfaturi, id-ul meu este: devil_tokiohotel_bill19