| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fată, am 16 ani jumate și de câțiva ani ma confrunt cu coșuri pe frunte, spate și umeri. Am obiceiul sa storc cosurile și nu pot sa mă dezvăț. Au fost momente când nu mi le storceam deloc, dar după sfârșeam din nou storcând coșuri. Mi-au rămas cicatrici urate din cauza asta și nu știu cum sa scap de ele. Ce as putea sa fac sa nu îmi mai storc coșurile? Va rog mult sa ma ajutați! sad

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergeți cu părinții la un medic specialist dermatolog. Există creme. De asemenea, în cadă turnați apă fierbinte, apoi puneți 4-5 plicuri de ceai de mușețel, lăsați să se infuzeze până se răcește apa puțin și stați în cadă, eventual mai puneți apă caldă, cel puțin o jumătate de oră. Măcar o dată pe săptămână.
Sănătate!

| Violleta2022 a răspuns:

De cicatrici nu poti scapa decat cu operatii estetice.
Obiceiul acesta prost, sa-ti storci cosurile si sa rupi pielea, ti-a lasat cicatrici pe viata.
Trebuie sa intelegi odata, ca asa ceva nu este admisibil si ca trebuie sa te opresti, fiindca vei avea mai multe rani si cicatrici.
Nu exista creme care sa-ti elimine o cicatrice, astea sunt povesti si bani aruncati, fiindca o gaura in piele oricat ai astupa-o cu crema, tot gaura va ramane, fiindca nu poate genera piele noua, sa creasca peste cicatrice.
Unica solutie care da rezultate de eliminare a cicatricilor, este operatia cu laser, cam dureroasa si scumpa.

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cat costa o ședință de operație cu laser? Și in cât timp se vad rezultate?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariaaa9999):

Foarte mult, ca se rezolva una-doua cicatrici pe sesiune, nu se rezolva toate odata.
In primul rand te duci la o consulattie initiala, unde nu ti se face nimic, doar te consulat si platesti 150-200 lei, dupa care esti programata la 5-10 sedinte de laser.
Preturile sunt aici:
https://dermaelite.ro/tarife-dermaelite/

| Andreeush a răspuns:

Lasă coșurile în pace dacă vrei să nu îți mai rămână semne și dacă ai coșuri de mult timp ar fi cazul să mergi la un dermatolog.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la dermatolog sa ți dea tratament