| andrafv a întrebat:

Sunt fată, am 16 ani si vreau sa îmi încep viața sexuală, dar ma simt foarte complexata in privința sânilor. Îi am prea mici. În rest sunt destul de dezvoltată, adică am un fund mare. Ce pot sa fac sa îmi crească sâni? Ce pastile sunt bune și ajuta in creșterea sânilor? Menționez ca iau anticoncepționale. Va rog mult sa ma ajutați!

75 răspunsuri:
| Bozgi200 a răspuns:

Pe mine cel putin nu ma interesează mărimea sânilor, nici prietena mea nu ii are mari. Atat timp cat o iubesc nu ma interesează aspectul. E trecător.
După ce o sa iti începi viață sexuală o sa iti crească si ție. Daca nu mă înșel asta se întâmplă.
Nu trebuie sa te stresezi cu asta laughing)

| Adry05 a răspuns:

Tu știi măcar ce implică începerea vieții sexuale sau o începi așa că e la modă și sună interesant să faci sex?

| andrafv explică (pentru Adry05):

Simt nevoia să fac sex. Mai devreme sau mai târziu va trebui sa îmi încep viața sexuală

| Violleta2022 a răspuns:

Sanii cresc hromonal!
Este evident ca nu cresterea ta nu este inca finalizata, de aceea nu ai sani. Dar toate la timpul lor!
In orice caz, de ce vrei sa-ti incepi viata sexuala la o varsta atat de mica? A devenit deja o povara virginitatea?
La varsta asta abia incepi sa-ti explori propria sexualitate, sa te masturbezi si sa-ti cunosti paarica.

Cum adica simti sa faci sex? te pregatesti de o asemena profesie? Faptul ca te exciti nu inseamna musai ca trebuie sa faci sex!
In ce priveste folosirea anticonceptionalelor, vezi ca alea le iei degeaba, ca nu te protejeaza de SIDA, sifilis, HPV, gonoree si alte boli cu transmitere sexuala.
Eu spun sa fii interesata de carte si sa lasi sexul cand devii majora, macar ai mai multa minte si poti intelege ca nu-i normals a vrei sa facia sta de cand esti ataat de mica, ca ajungi o depravata la 20 de ani. Toate la timpul lor, ca ai o viata pana la batranetie, sa tot faci sex.

| andrafv explică (pentru Violleta2022):

Sunt multe adolescente care își încep viața sexuală de la 13-14 ani. Nu vad care ar fi problema dacă mi-aș începe și eu, mai ales că sunt pregătită. Iar in privința anticoncepționalelor, le iau deoarece am dismenoree și așa mi-a indicat doctorul ginecolog

| ania a răspuns:

Faptul că au loc în corpul tău schimbări hormonale pe care le percepi e semn că ai un organism care funcționează normal nu că trebuie să/ți începi viața sexuală. Creatorul nostru a creat sexul pentru a fi practcat doar cu partenerul nostru de căsătorie, altfel conștiința ta te condamnă și te simți murdară și vinovată după. Virginitatea e o libertate prețioasă. După ce îți începi viața sexuală chiar simți nevoia de sex și e mai frustrant să n=ai cu cine, te expui la boli venerice( prezervativul protejează în proporție de 80%, ) sarcini nedorite ( am o prietenă care predă la facultate celor ce vor să devină asistente medicale, dar merge și la scoli și predă la dirigenție despre bolile venerice pentru că ea a contactat una în tinerețe, incurabilă și nu vrea să pățească și alte fete ca ea. În România căsătoria e posibilă de la 15 ani cu acordul părinților și aviz medical și doar cu acordul părinților de la 16 ani. Dacă ai găsit pe cineva care dorește să formeze o familie cu tine și vă iubiți căsătoriți=vă și faceți sex altfel de încurajez să te rogi lui Dumnezeu în fiecare zi pentru că la momentul potrivit să aducă în viața ta pe viitorul tău soț. Virginitatea nu e nici vaicelă nici scarlatină să te strădui așa din răsputeri să scapi de ea, e darul pe care Creatorul a intenționat să/l dăruim doar partenerului de căsătorie.

| Emma30555 a răspuns:

Nu contează mărimea sânilor. Dacă ai corp frumos și armonios simte te bine în pielea ta. Cel mai important e încrederea în tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andrafv):

Pregatita? În ziua de azi și copii de 8 ani știu ce e ăla prezervativ și anticoncepționale. Nu ești pregătită deloc, ești doar mica și naivă.
Depinde și cu CINE îți începi viața sexuală, una e să ți-o începi cu partenerul de viață.
Și alta e intr-un house party sau în pădure cu un tip care vrea sa guste puțin din carne tânără. Sexul nu e numai lapte și miere, are și repercursiuni. Vezi sa nu ajungi cu o privire de 100 de p.
https://www.google.com/......ps?/search

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ania):

Prezervativul protejeaza in proportie de 80%? Serios? Cu aberatia asta a venit popa la biserica ca inca un argument ridicol in favoarea abstinentei extra-maritale, nu? Fata a intrebat ceva serios, tu vii cu timpenii religioase!
@andrafv: Daca ai cu cine, ai de ce, ai cu ce, go4it... din cit ai discutat aici imi pari o persoana cu mult mai matura decat altele cu 4-5 ani mai mari care vin cu intrebari legate de sex pe aici. Legat de sini, aia ar trebui sa fie ultima ta grija. Chiar nu are nici un sens sa iti bati capul cu ei fara rost.

| Emilian65 a răspuns:

Lasa sanii sa creasca fara pastile. De ce iei anticonceptionale daca nu ti-ai inceput viata sexuala?

| Ely1234567 a răspuns:

Sâni nu sunt o problemă dacă tine cu adevărat la tine nu îl deranjează ca nu sunt mari dar problema este ca prea repede vrei sa faci pasul ăsta eu de abia la 18 ani mi-am început viata sexuala

| Ilie19 a răspuns:

Daca vrei sa o incepi cu cineva care chiar tine la tine sau cu care te înțelegi foarte bine eu zic ca nu contează neapărat cum arati si mai degrabă contează cum te simți cu acea persoana.

| Adry05 a răspuns (pentru andrafv):

și ți se pare că ăia care fac asta la 13 ani îs normali? Modele de urmat? Te-oi simți și întârziată deja la vârsta asta te pomenești. Mai târziu o să regreți maxim ce faci acum, majoritatea dacă nu chiar toate fetele care își încep viața sexuală de acum regretă și își doresc să fi așteptat. e un moment frumos dacă ai cu cine, nu ceva care să se întâmple random într-un dormitor cu unu care după se gândește la care se duce după tine. Dar treaba ta, începe „ca așa trebuie"

| Adry05 a răspuns (pentru Emilian65):

Anticoncepționalele se dau și pentru tot felul de cauze medicale, nu doar pentru protecție

| anonim2712 a răspuns:

Lasati fata sa faca ceea ce considera ca este mai bine pentru ea. Sunt alegerile ei si corpul ei, iar lumea nu are de ce sa se ia de ea pe motive religioase si de varsta, atata timp cat este o persoana informata in ceea ce priveste inceperea vietii sexuale happy in ceea ce priveste corpul tau, nu poti face nimic pentru marirea sanilor, intrucat este controlata hormonal. fii confident si it s fine.

| andrafv explică:

Dacă vreau să-mi încep viața sexuală cu un băiat pe care îl iubesc, înseamnă ca sunt curva? Nu ai niciun drept să mă judeci!

| andrafv explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

| andrafv explică (pentru anonim2712):

Mulțumesc mult!

| andrafv explică (pentru Emilian65):

Iau anticoncepționale deoarece am dismenoree

| andrafv explică (pentru Adry05):

N-am spus ca ma grăbesc sa îmi încep viața sexuală. Simt și sunt pregătită sa o încep de la vârsta asta. Sunt foarte bine informată și știu care sunt consecințele

| andrafv explică (pentru Emma30555):

Multumesc pentru sfat

| saresipiper a răspuns (pentru andrafv):

Nu esti desigur, dar vezi sa nu fii spălată pe creier de tipul pe care il iubesti...sa nu regreti ca e posibil dupa ce o faci cu el sa te lase fiindca a obtinut tot.

| Donsavas a răspuns:

Sânii cresc odată ce te ingrasi. Tu inca esti in dezvoltare. Anticonceptionalele alea iti distrug echilibrul hormonal si dau si stări proaste de dispozitie.
Nu exista pastile pentru cresterea sanilor! Sunt minciuni inventate de escroci care vor sa le vândă

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru andrafv):

Pentru putin.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e bine ce face pentru ca... ce? Dumnezei si biblii?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Denis6688):

La 16 ani e biologic foarte apta sa aiba copii, deci bati cimpii. M-am uitat prin intrebarile tale trecute si m-am lamurit. Prietena mea din liceu a fost nascuta de maica-sa la vreo 16 ani. N-a avut noroc taica-su de baieti, asa ca a ajuns sa aiba 3 fete. Ffwd vreo 30 de ani mai tirziu, toata lumea e sanatoasa si bine-mersi.

Răspuns utilizator avertizat