| anonim_4396 a întrebat:

sunt fata, am 17 ani si vreau sa lucrez undeva ca sa am banii mei, pentru ca parintii nu au suficienti bani pentru a imi cumpara ce vreau.As vrea sa impart pliante.Sunt din Botosani.Stie cineva cum asi putea gasi un loc de munca? As vrea sa impart pliante mersi:*

4 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Gandeste-te serios la ce ai vrea sa faci. Mergi pe net si cauta job-uri pentru elevi.
Incepe de la un loc mic, sigur (safe) chiar daca cu bani putini. Lucreaza ca vanzatoare intai si in paralel observa ce altceva ce ti-ar place. Cauta sa faci ceva ca sa vina lumea la tine, nu sa te duci tu sa le bagi pe gat un pliant.
Important este sa lucrezi ceva si incet te prinzi ce este important (bani au si cersetorii ca sa nu zic altfel)... poate ca trebuie sa-ti placa ce faci.

Daca ar fi dupa mintea mea as face asa:
Stii sa faci placinte? Fa in fiecare zi o tava cu placinte si mergi cu ea la poarta unei fabrici sau loc public si vinde-le. Pana gasesti ceva. Fa socoteala la cat te costa pe tine placintele si calculeaza cat te costa o bucata. Pune pretul pe bucata de 4 ori pe cat te costa (daca nu merge mai scazi pana ajungi la un pret decent sa iti acoperi cheltuielile si sa ai un profit egal cel putin cu costul - pe de alta parte nu te lacomi; trebuie intai sa iti faci un nume).
Le botezi "placinta ca la mama acasa" (sau "Meg Bonald" - nu te poate acuza nimeni ca ai copiat vreun brand), poti sa adaugi la asta suc, o cafea. Apoi vezi ce iti trebuie sa faci treaba legal, ce autorizatii iti trebuie. Mai vorbim.
Daca ai alte idei imi spui si poate ne asociem. Glumesc, fireste dar important. cel mai important este sa te misti. Fa totul cu cinste, cu inima buna si cu incredere in tine! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ce faci

| wiox3012 a răspuns:

Inregistreaza-te aici gratis http://www.tendollarclick.com/index.php?ref=wio3012 ai 10$ pe clik