| anonim90qq a întrebat:

Sunt fata si am 14 ani. Am o intrebare: are rost sa fug de acasa? De cand ma stiu am fost abuzata de tatal meu (fizic, emotional si verbal). Mereu sunt certuri in familie pe care chiar el le incepe. Mereu cauta un motiv de cearta si nimic nu ii convine. As vrea sa imi spuneti daca aveti idei unde as putea sa merg (eu m-am gandit sa ma duc la un prieten si de acolo sa sun la politie si sa le explic situatia). Este foarte important!

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Caută pe internet numărul gratuit pentru telefonul copilului. De asemenea, caută pe internet protecția copilului din orașul tău și mergi direct la sediul lor.
Sau pur și simplu, la o biserică, cea de cartier, catedrala din orașul tău. Există centre bisericești unde copiii pot fi găzduiți, ajutați.
Nu merge la nici un prieten, mai ales de sex masculin, căci va avea probleme cu tatăl tău, cu legea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fuga este o soluție extremă, care nu rezolvă. Poliția este obligată la această vârstă să te restituie familiei. Să cauți o modalitate în trepte. Te adresezi la primărie, la serviciul de asistență socială, la protecția copilului. Vezi ce poți rezolva cu ei.

| Andreeush a răspuns:

Mama ta de ce nu încearcă să facă ceva?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Anonim2682008 a răspuns:

Bună! Ai vorbit cu mama ta despre această situație? Dacă tatăl tău te-a abuzat poți suna la telefonul copilului, la poliție sau poți apela la prieteni/rude!

Eu zic să te mai gândești în privința fugitului de acasă, iar dacă chiar vrei să fugi, mai bine du-te la rude sau la persoane în care ai încredere!

Totuși mai gândeștete! happy

| scumbagnascar a răspuns:

Suna la telefonul copilului 119 111 sau protectia copilului