| anonim_4396 a întrebat:

Ce frumos ar fi daca nu ar mai fi cearta uneori...De ce se cearta asa tare oamenii? Mi s-a luat de atatea certuri, si acum urla astia la mine acasa de ii aud din 3 camere departare. Voi aveti certuri in familie?

8 răspunsuri:
| Romancutza a răspuns:

Nu de un timp nu, dar cand ma certam nu spunem nimica si taceamwinkingFa si tu asa si ai sa vezi ca totul va fi bine dupa.

| myha a răspuns:

Daca nu te certi inseamna ca nu exista iubire. Ai mei se si batlaughing mrg.mai mult mama pe tata pentru ca tata este constient ca daca ii da una o lesina:p, si nu a lovit. o niciodata.
Dar.am avut o groaza de certuri in familie. Pana la urma daca traiesti fara sa exprimi ceea ce te deranjeaza, la ce bun sa mai traiesti?

| DragonFLoW a răspuns:

Daca e vorba de familie, se cearta din cauza banilor a stresului, sau pur si simplu nu se mai suporta unii pe altii, si gasesc motive unul altuia pentru a se rani sau a indeparta pe celalalt.
Toti avem certuri in familie, si cei care zic ca n-au, mint, e imposibil sa nu existe deloc certuri, in cele mai bune cazuri, sunt foarte rare, sau foarte scurte ( in cazul asta membrii familiei se inteleg foarte bine, si stiu cand trebuie sa cedeze fiecare in favoarea altuia, altfel spus urmeaza un interes comun, de exemplu daca un barbat intr-o familie ajunge sa bea, se cearta cu nevasta, aceasta ajunge sa-i explice ca din cauza alcoolului nu mai au bani de mancare... iar el are probleme la munca; este spre binele tuturor membrilor familie ca acesta sa mai lase sticla din mana(caz ales aleatoriu) )
"Ce frumos ar fi daca nu ar mai fi cearta uneori" uneori, bine zici aici, daca nu ne-am certa, ce am face? ar merge toate lucrurile dupa cum zice unu "anume ". Totul se poate rezolva cu vorba buna, dar asta pana la limita interesului, poti u sa incerci sa convingi, sora de exemplu, sa nu mai piarda nopti prin cluburi, daca ei ii place, si ii aduce anumite avantaje, indiferent de ce ai zice u, ea tot ce vrea face, apoi ajungi sa consideri cearta cu sora ta singura solutie...
Poti rezolva certurile in familia ta daca te impui, dar nu-s asa sigur, acum vreo 3 ani si la mine in familie erau certuri, dar odata am intervenit si eu, si parca toata lumea era impotriva mea, mama si tata imi erau dusmani. Sau fa in asa fel incat sa nu se mai certe, de exemplu : a avut sora ta de spalat vasele, stii ca ea nu o sa faca asta, iar cand mama va veni acasa, spectacolul va incepe; faci u asta in locul ei si o atentionezi, sau incerci sa o convingi ca data viitoare sashi respescte responsabilitatile.
Oricum toate certurile se termina pana la urma trebuie doar sa astepti.

| Bebelushaaː a răspuns:

Ar fi prea frumos ca toata lumea sa vorbeasca frumos si sa ne intelegem si noi ca oameniiwinking. Din fericire la mine nu exista certuri in familie si nici nu au existat; au fost contraziceri si ceva de genul asta dar niciodata nu s-a urlat happy.
Urasc certurile, sunt mai linistita de felul meu laughing, prefer sa las de la mine decat sa urlu si sa ma cert. Dar nu toti sunt ca mine.
te pup :*

| Georgiana98 a răspuns:

Nu eu nu am, dar poti sa ii spui mamei tale ca te deranjeaza si ca se poate vorbii si calm. succes

| Michidutsa a răspuns:

Da cine ii baga in seama oh go on.

| gynutza_4320 a răspuns:

Pai ...io nu am certuri in familie in care sa se certe parintii

laughinginsa partea comica e ca exista "certuri" in familie destul de frecventelaughing) intre mine si sora mea...

nu stiu dc am impresia ca aveai tu un raspuns la o intrebarea in care afirmai ca la tine tatal tau este uneori beat si mamei tale ii raman datoriile lui

nu stiu daca este adevarat dar asa parca imi amintesc...era o intrebare cu un baiat care vroia sa se sinucida... daca nu este adevarat scuzele mele blushing

paithinking oamenii se cearta pentru "a-si face dreptate" intr-un mod :-2, cum sa spun mai aiurea, sau vor sa arate persoanei cu, care se cearta ce cuvinte are ea si sa se dea marethinking chestii de genul asta

incearca sa nu mai iei in considerare ca parintii tai se cearta, ai putea pur si simplu daca te scot din sarite sa apelezi la psihologul scolii la care invetihappy

| Ady93 a răspuns:

Pana mai acum 2-3 luni asa era si la mine, maicamea si cu soramea urlau una la alta 50% din timpu cat erau amandoua in casa. era groaznic de enervant, mia ales cand se intalneau dimineata de nu ma lasau sa dorm naibi!